• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/anadolu1958
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327444944
  • https://www.youtube.com/channel/UCocxrESu_QGlKCa9nZpDTDw

TRANSLATE (ÇEVİRİ)
COVID-19 SAĞLIK BAKANLIĞI
COVID-19 VİSUALİZER
KÜLTÜR PORTALI
İSMET TAŞ MAKALELERİ
İÇ ANADOLU BİRLİĞİNİN (İÇAN) MANİFESTOSU
İÇ ANADOLU BİRLİĞİNİN (İÇAN) MANİFESTOSU İÇAN’LI OLMAK, VATAN, DEVLET, MİLLET, BAYRAK VE TÜRKİYE SEVDALISI OLMAKTIR. TÜRKİYE’NİN GÖZ BEBEĞİ, MEDARI İFTİHARI, TOPLUMUN EN ALT KADEMESİNDEN EN ÜST KADEMESİNE VARINCAYA KADAR SAHİP ÇIKMAK, SAHİPLENMEKTİR. MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERE BAĞLI, İSLAMA SAYGİILI OLMAKTIR. İNANDIĞI DEĞERLER UĞRUNA CANINI SEVE SEVE GÖZÜNÜ KIRPMADAK BİR SANİYE TEREDDÜT ETMEDEN VERMEKTİR. DÜŞKÜNÜN ELİNDEN TUTUP KALDIRAN, YAŞLIYA, ENGELLİYE, BÜYÜĞE SAYGIDA KUSUR ETMEYEN, MERHAMETLİ OLAN, KÜÇÜKLERE SEVGİDE VE ŞEVKATTE SINIR TANIMAYAN KOL KANAT GERMEKTİR. DÜŞKÜNE DESTEK, YANINDA OLMAK, YARDIM VE FEDAKÂRLIKTA SINIR TANIMAMAKTIR. İÇAN’LI OLMAK, DÜRÜST, NAMUSLU, AHLAKLI, FAZİLETLİ, ŞEVKATLİ, MERHAMETLİ, İÇİ –DIŞI BİR OLAN SAMİMİ İNSAN OLMAKTIR. İYİYİ, GÜZELİ, MUTLULUĞU, SEVİNCİ, ÜZÜNTÜYÜ, KEDERİ, ACIYI, GÖZYAŞINI PAYLAŞMAKTIR. İÇAN’LI OLMAK, HEDEFİ BÜYÜK, AZMİ GÜÇLÜ, BASİRETİ AÇIK, İRADESİ KUVVETLİ OLMAKTIR. TARİHİNİ BİLMEK, ECDADINA SAHİP ÇIKMAK, GELECEĞİNİ BİLİM VE İRFAN ÜZERİNE KURAN, OSMANLININ TORUNU OLMAKTIR. İÇAN’LI OLMAK, BARIŞIN, ADALETİN, KARDEŞLİĞİN, DOSTLUĞUN, İYİLİĞİN, DÜRÜSTLÜĞÜN, SEMBOLÜ OLMAK, KENDİNİ VE HADDİNİ BİLMEKTİR. İÇAN’LI OLMAK, AİDİYAT HİSSİ İLE BAĞLI OLMAK, BEN İÇAN’LIYIM DİYEBİLMEKTİR.
Takvim
Hava Durumu
BAĞIŞ YAP
Site Haritası
ÜMMETİN İHTİLÂFI
İslam tarihinde çok acı bir yara olan KERBELÂ FÂCİASI anılırken, ihtilâfı derinleştirmek yerine, yarayı sarmak ve fitneyi söndürmek gerekir. Hicrî 61. yılı Muharrem ayının 10.günü Resûlüllah’ın ehli-beytinden başta Hz.Hüseyin (r.a.) olmak üzere 72 kişi şehit olmuştur. Yürekleri dağlayan bu vahim kardeş kavgasında, aralarında sahâbeler bulunan Müslümanlar;  münafıkların tahrikleri yüzünden birbiriyle savaşmışlardı.
          Kökü Hz.Ali ve Hz.Muaviye zamanındaki eski ihtilaflara dayanan, Sıffîn ve Cemel savaşlarıyla başlayan bu fitne ateşinde, Kerbelâ’da nice Evlâd-ı Resûlün başı gitmiş, yıllardır ağıtlar, matemler tutulmuş, fakat bugün hâlâ ibret alınamadığı için benzer acılar sürüp gitmektedir.
          Hz.Ali (r.a.) halife seçilince, Hz.Osman'ın katillerinin derhal yakalanıp cezalandırılmasını isteyen Müslümanlara, kargaşa sona erip tam hâkimiyet kurduktan sonra bunu yapacağını söylemişti. İşte bu zamanlama ile ilgili içtihat farkından dolayı, Abdullah ibni Sebe isimli Yemenli münafık Yahudi’nin fitne ve tahrikleri ile patlayan ilk kardeş kavgası, Cemel ve Sıffîn savaşlarında taraflardan toplam yetmiş bin kişi şehit olmuştu. Kerbelâ faciası da bunun devamıdır.
           Haçlı dünyası farklı mezheplere mensup Hıristiyanlar; tarihte bir dönem yıllarca süren ve Yüzyıl savaşları denilen, acımasız katl-i âmlarla birbirini yemişlerdi. Sonunda oturup anlaşarak, kalkınma ve medeniyetlerini inşa etmişlerdir. Haçlılar geçmişten ders aldıkları için artık kolay kolay birbiriyle savaşmıyorlar. İhtilaflarını da konuşarak çözüyorlar.
          Hz.Peygamberimiz:”Ümmetimin ittifakı kesin hüccet, İhtilâfı da geniş rahmettir” buyururken, anlaşıp birleşmenin gücünü ve önemini vurgulamış, ancak farklı görüşlerin rahatça tartışılmasının da önünü açmış, bağnazca tek seslilik yerine ortak aklın ve tefekkürün gelişmesini istemiştir. Zira “Müsademe-i efkârdan bârika-i hakikat doğar”
          İslâm dünyasında, özellikle aziz milletimizin geçmişinde beşeriyete ilim-irfan yayan, dünyayı aydınlatan ilim adamları, mütefekkirler, müctehidler, mürşitler yetişmiştir. Onlar fikre fikirle, ilimle, edeple karşılık vererek tartışmışlar, ihtilafları, mezhep ve cemaat farkını geniş rahmet vesilesi saymışlardır. Yekdiğerini tekfir etmek şöyle dursun, onu kendinden üstün görme erdemini göstermişlerdir.
          Ancak dün de bugün de katı taassup içinde olan, dediğim dedik dünyanın merkezi benim diyen, olgunlaşmamış ukalâ ve mağrur bazı kişiler çıkmış, ilim ve fikir yerine zorbalığa ve silaha sarılmışlar, ümmetin baş belâsı olmuşlardır. Bu diktacı cahiller; istişare mahiyetinde görüş belirtmek, sorgulamak, tartışmak gibi normal hareketi bile hoş görmez ve yok etmeye çalışırlar.
          Geçmişte Kur’an mahlûk mudur, değil midir? Tartışmalarını cinayetlere kadar vardıran hocalardan tutun, Firavun imanla mı, yoksa imansız mı gitti? diyen mollalara ve nihayet günümüzde Cumhuriyet tarihinin en muhafazakâr ve dirayetli Cumhurbaşkanı’na BOP eş başkanı vs. diyecek kadar gaflet içinde yüzen din bezirgânlarına rastlayabiliriz.
          Ülkemizde baskı dönemlerinden sonra, halkımız güçlü ve muhafazakâr bir liderin etrafında büyük ölçüde toplanıp ittifak etmiş ve tarihî değişim ve dönüşümü sağlamışken, hatta dünyadaki tüm mazlumlara el uzatılırken, din ve vicdan hürriyetinin doyasıya yaşandığı bu dönemi anlamayan ve basit bahanelerle hükümeti yaralamaya çalışan nankör Müslümanlar, acaba tarihten Kerbelâdan hiç ibret almıyorlar mı?
          Ortadoğu’daki İslam ülke yönetimleri birbiriyle kanlı bıçaklı. İslâm dünyası başsız. İçte ve dışta mezhep ve tarikat farkı düşmanlık nedeni olmuş. Ümmetin ihtilafı fikirden fitneye dönüşmüş, çatışmalar başlamıştır. Geç kalmadan ümmetin tekrar toparlanıp, uyanıp birleşmesi gerekir.
          Ümmetin ihtilâfı fikir bazında rahmet, zorbalıkla felâkettir.
          
          Şevket TANDOĞAN
          standogan06@hotmail.com
  
527 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
TÜRKİYE HABER
KÜLLİYE TV
Namaz Vakitleri
TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI
DJB.AZ
İNTERNET HABER
MASALLARIN SESİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.139819.2165
Euro20.830420.9138
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam35
Toplam Ziyaret3463844
Saat