• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/anadolu1958
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327444944
  • https://www.youtube.com/channel/UCocxrESu_QGlKCa9nZpDTDw

TRANSLATE (ÇEVİRİ)
COVID-19 SAĞLIK BAKANLIĞI
COVID-19 VİSUALİZER
KÜLTÜR PORTALI
İSMET TAŞ MAKALELERİ
İÇ ANADOLU BİRLİĞİNİN (İÇAN) MANİFESTOSU
İÇ ANADOLU BİRLİĞİNİN (İÇAN) MANİFESTOSU İÇAN’LI OLMAK, VATAN, DEVLET, MİLLET, BAYRAK VE TÜRKİYE SEVDALISI OLMAKTIR. TÜRKİYE’NİN GÖZ BEBEĞİ, MEDARI İFTİHARI, TOPLUMUN EN ALT KADEMESİNDEN EN ÜST KADEMESİNE VARINCAYA KADAR SAHİP ÇIKMAK, SAHİPLENMEKTİR. MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERE BAĞLI, İSLAMA SAYGİILI OLMAKTIR. İNANDIĞI DEĞERLER UĞRUNA CANINI SEVE SEVE GÖZÜNÜ KIRPMADAK BİR SANİYE TEREDDÜT ETMEDEN VERMEKTİR. DÜŞKÜNÜN ELİNDEN TUTUP KALDIRAN, YAŞLIYA, ENGELLİYE, BÜYÜĞE SAYGIDA KUSUR ETMEYEN, MERHAMETLİ OLAN, KÜÇÜKLERE SEVGİDE VE ŞEVKATTE SINIR TANIMAYAN KOL KANAT GERMEKTİR. DÜŞKÜNE DESTEK, YANINDA OLMAK, YARDIM VE FEDAKÂRLIKTA SINIR TANIMAMAKTIR. İÇAN’LI OLMAK, DÜRÜST, NAMUSLU, AHLAKLI, FAZİLETLİ, ŞEVKATLİ, MERHAMETLİ, İÇİ –DIŞI BİR OLAN SAMİMİ İNSAN OLMAKTIR. İYİYİ, GÜZELİ, MUTLULUĞU, SEVİNCİ, ÜZÜNTÜYÜ, KEDERİ, ACIYI, GÖZYAŞINI PAYLAŞMAKTIR. İÇAN’LI OLMAK, HEDEFİ BÜYÜK, AZMİ GÜÇLÜ, BASİRETİ AÇIK, İRADESİ KUVVETLİ OLMAKTIR. TARİHİNİ BİLMEK, ECDADINA SAHİP ÇIKMAK, GELECEĞİNİ BİLİM VE İRFAN ÜZERİNE KURAN, OSMANLININ TORUNU OLMAKTIR. İÇAN’LI OLMAK, BARIŞIN, ADALETİN, KARDEŞLİĞİN, DOSTLUĞUN, İYİLİĞİN, DÜRÜSTLÜĞÜN, SEMBOLÜ OLMAK, KENDİNİ VE HADDİNİ BİLMEKTİR. İÇAN’LI OLMAK, AİDİYAT HİSSİ İLE BAĞLI OLMAK, BEN İÇAN’LIYIM DİYEBİLMEKTİR.
Takvim
Hava Durumu
BAĞIŞ YAP
Site Haritası
BİR UMUT IŞIĞI! ETİMESGUT ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ
Gazetecilik hayatımda, yazmaya başladığımdan bu güne kadar, sürekli olarak, iyiyi, güzeli, doğruyu yazmaya ve vermeye gayret ettim. Yazılarımı hiçbir şekilde bir hayal üzerine kurmadım. Ciddi bir araştırma, özel bir gayret ve kılı kırk yararak siz değerli okurlarıma edindiğim, “Doğru ve gerçek ” bilgileri vermeye çalıştım. Özetle bu alanda araştırmacı gazeteciliğin önemini sürekli vurguladım. İşte sizlerle paylaşmak istediğim araştırmacı-gazeteciliğin bir ürünü olan belki birçoğunuzun hiç duymadığı bir araştırma sunmak istiyorum.

Etimesgut, Ankara’nın sürekli gelişen, kendini yenileyen, olmaz yapılamaz diye söylenen yapıtları olduran,  modern,  çağdaş görüntüsü ile, ön palana çıkan metropol bir ilçe, yine birçoğumuz yanı başımızdaki bu şirin ilçede ne olup bittiğinin farkında bile değiliz. Bizde,  Etimesgut’ta neler oluyor diye merak edip Sayın Başkan Enver Demirel’i ziyaret ettik. Sayın Başkana; “Bu güne kadar Türkiye çapında yaptığınız sizin içinde son derece önemli bir eseriniz var mı?” Diye sorduk. Ve hiç beklemeden, büyük bir gururla söyleyebileceğim, örnek olmasını arzuladığım, Engelli Aile Yaşam Merkezi”  var dedi. Anlatmaya başladı heyecanlandık..

-Başkanım biz gidip yerinde görmek incelemek istiyoruz dediğimizde büyük bir memnuniyetle, gazeteci-muhabir, İç Anadolu Birliği Basın Konseyi Başkanımız Sümer Hanımla birlikte bizi Engelsiz Yaşam Merkezine yönlendirdi.

Merkeze vardığımızda, genç bir müdire, Merve Mermer, bizi karşılayıp Merkezi gezdirmeye başladı, Merkezle ilgili bilgiler almaya başlayınca karşımızda bilgi, beceri liyakat ve büyük bir tecrübe ile donatılmış birini gördük. Her birimi tek tek gezdirirken anlattıkları karşısında hem sevindik ilçe ve Türkiye adına, hem de çok üzüldük, bu tip merkezlerin bu güne neden yapılmamış olmasına.

 Eksikliği  hissedilen engelli kardeşlerimize yönelik yaşam merkezlerinin yokluğu sürekli sorgulanmaktaydı. Bu anlamda bu Merkezin Türkiye de bir ilk olması son derece anlamlıydı.  Etimesgut ve Enver Başkan için bir onur kaynağı olan bu merkez, geciken bir hayalin hayata geçirilmesiydi. .

1250 kapasiteye sahip bu merkezde,  engelli kardeşlerimiz, sosyalleşmek, eğitim ve öğretiminin yanı sıra,  uzman bir öğretim kadrosu eşliğinde,  kendi yetenekleri çerçevesi içerisinde bir şeyler yapmaya çalışıyorlar, bir şeyler ürettikçe de hayata sımsıkı bağlanıp, yaşam sevinçlerini bir kat daha artıyorlardı.

Bu Merkezde, her engelli guruba hitap eden atölyeler var. Her atölyede uzman öğretmenler eşliğinde eğitim verilmekte. Özel eğitim atölyelerinden, meslek edindirme atölyelerine varıncaya kadar. Örneğin, mum sabun atölyesi, galoş atölyesi, resim, müzik, mozaik, matbaa, bilgisayar, seramik çömlek, dokuma atölyelerinin yanı sıra tiyatro gurubu ve müzik korosunun üç ay gibi kısa bir süre de ciddi bir yol kat ettiğini gözlemledik. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Başkent Üniversitesi ve Etimesgut belediyesinin ortaklaşa olarak,  kursu bitirenlere sertifika verilmesi işin ne kadar ciddi bir boyutta olduğunun göstergesiydi.

        Merkezi gezdikçe gördüklerimiz ve verilen bilgileri karşısında şaşkınlığımızı ve sevincimizi gizleme gereği duymadık. Her engellinin durumuna göre eğitim ve öğretim salonları, fizyo terapi odaları, özel havuzlar, sesli ve kabartmalı kitapların bulunduğu kütüphane, okuma ve dinlenme salonları vs. Hepsi engelli kardeşlerimizin, rahatı, huzuru, sağlığı ve eğitimi için tasarlanmış.

Ve en ilginci, “Engelli Mutfağa” ve “Engelli Evi “ Yanlış okumadınız!   Engelli kardeşimiz bu mutfakta verilen eğitimle kendi evinde de kendi ihtiyaçlarını karşılar duruma geliyor. Yine düzenlenen engelli evinde, engelli kardeşimizin ev içinde hayatını nasıl idame ettireceği öğretiliyor.  

Ayrıca, engelli kardeşlerimizin yaptıkları eserlerin sergilenmesi için sergi salonu görülmeye değer.

Diğer taraftan engelli kardeşlerimizin yaptıkları eserleri satmaları için “Kermes” düzenlenmesi, “İşte bu!”  dedirten türden.

 Burada 50 ye yakın çalışan personel, para için değil gönül işi yapıyorlardı. Karşılaştığımız engelli kardeşlerimiz mutluluklarını anlatırken,  heyecanları coşkuları, sevinçleri görülmeye değerdi.  Yönetici ve öğretmenler bu tabloyu gördükçe, “Çalışma azim ve şevkimiz bir kat daha artıyor” ifadelerini kullandılar. Engelli aileleri ile yaptığımız sohbette, Enver Başkanı kıskanmadım desem yalan olur! Bu kadar hayır dua alan bir başkanın sırtı yere gelmez diye düşünüyorum.

Bitti mi? Hayır elbette. Burası tam da, “Anlatılmaz, yaşanır” diyebileceğimiz bir yer.  Konaklama odalarını gördük ve yatıp dinlenesimiz geldi! Bu kadar konforlu bir oda ancak beş yıldızlı otellerde olur. TV den buzdolabına, duşundan dinlenme alanına varıncaya kadar her şey var.  Burada, aileler bakmakla yükümlü oldukları engelli kardeşlerimizi altı ayda bir hafta olmak kaydıyla buraya misafir konuk olarak bırakabiliyorlar. Bu süre içerisinde engelli kardeşlerimizin her türlü ihtiyaçları, bakımları, Merkez tarafından uzman bakıcılar tarafından karşılanıyor.

Ve şimdi sıkı durun. Enver Başkanın dua üstüne dua aldığı bir projenin hayata geçirilmesi!  Engelli kardeşlerimizin bakımını üstlenen ailesi ile birlikte beş yıldızlı bir otelde bir haftalık tatil! Projenin ismi, “Denizle Buluşma Projesi” Seksen yüz kişilik gruplar halinde ve bütün yaz boyunca yaklaşık bin kişiye sunulan ücretsiz hizmet. Bütün takdirlerin üzerinde,  hayalleri ve imkânları zorlayan bir proje.

Bu Merkez de, tatilinden eğitimine, konaklamasından sağlık ve sosyal aktivitelerin uygulanmasına varıncaya kadar hiçbir hizmetten ücret alınmamakta. Merkezin bütün giderleri, ihtiyaçları Etimesgut Belediyesi tarafından karşılanmakta. Burada bulunan her engelli ve ailesinin yüzünde mutluluk tebessümünü, gözlerinde umut ışığını görmek, bütün yorgunlukları gideriyor.

Genç Müdiremiz Merve Hanım iki cümle ile olayı özetliyor.; “Engelli kardeşlerimizi hayata kazandırmak ve onlara umut ışığı olmak” (Böylelikle yazımızın  başlığını da koymuş oluyor!)

Sözün bittiği yerdeyiz. Bizleri uğurlamaya gelen hepsi genç uzman öğretim kadrosuna ve çalışanlarına en kalbi teşekkürlerimizi ileterek, yaptıkları işin gönül işi olduğunu bu yüzden herkesin elinden geleninin en iyisini yapmaya gayret ettiğini başarının sırrının da burada olduğunu ifade ettik.

Bu vesile ile, başta Belediye Başkanımız Enver Demirel olmak üzere, Başkan Yardımcısı Alaaddin Sonat’a, Merkez Koordinatörü İsmail Acar’a , Genç Müdiremiz Merve Mermer’e ve bütün emeği geçen çalışanlara en derin kalbi muhabbetlerimizle en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Sayın Devlet Başkanımızın ifade ettiği GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNİ görmek istiyorsunuz,

HEMEN BAŞKAN ENVER DEMİREL’İN TÜRKİYE’DE TEK VE ÖRNEK OLAN, “ENGELLİ YAŞAM MERKEZİ”Nİ ZİYARET EDİN.

ÖNEMLİ NOT: Merkezi gezimiz esnasında yapılan röportajları, çekilen resim ve videoları,   icanadolubirligi.com  Web sitemizden izleyebilirsiniz.

İsmet TAŞ - İç Anadolu Birliği Genel Başkanı
Dünya Muhabirler Birliği Türkiye Başkanı


FOTOĞRAFLAR İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ!

  
2795 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
TÜRKİYE HABER
KÜLLİYE TV
Namaz Vakitleri
TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI
DJB.AZ
İNTERNET HABER
MASALLARIN SESİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.139819.2165
Euro20.830420.9138
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam31
Toplam Ziyaret3463840
Saat