• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/anadolu1958
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327444944
  • https://www.youtube.com/channel/UCocxrESu_QGlKCa9nZpDTDw

TRANSLATE (ÇEVİRİ)
COVID-19 SAĞLIK BAKANLIĞI
COVID-19 VİSUALİZER
KÜLTÜR PORTALI
İSMET TAŞ MAKALELERİ
İÇ ANADOLU BİRLİĞİNİN (İÇAN) MANİFESTOSU
İÇ ANADOLU BİRLİĞİNİN (İÇAN) MANİFESTOSU İÇAN’LI OLMAK, VATAN, DEVLET, MİLLET, BAYRAK VE TÜRKİYE SEVDALISI OLMAKTIR. TÜRKİYE’NİN GÖZ BEBEĞİ, MEDARI İFTİHARI, TOPLUMUN EN ALT KADEMESİNDEN EN ÜST KADEMESİNE VARINCAYA KADAR SAHİP ÇIKMAK, SAHİPLENMEKTİR. MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERE BAĞLI, İSLAMA SAYGİILI OLMAKTIR. İNANDIĞI DEĞERLER UĞRUNA CANINI SEVE SEVE GÖZÜNÜ KIRPMADAK BİR SANİYE TEREDDÜT ETMEDEN VERMEKTİR. DÜŞKÜNÜN ELİNDEN TUTUP KALDIRAN, YAŞLIYA, ENGELLİYE, BÜYÜĞE SAYGIDA KUSUR ETMEYEN, MERHAMETLİ OLAN, KÜÇÜKLERE SEVGİDE VE ŞEVKATTE SINIR TANIMAYAN KOL KANAT GERMEKTİR. DÜŞKÜNE DESTEK, YANINDA OLMAK, YARDIM VE FEDAKÂRLIKTA SINIR TANIMAMAKTIR. İÇAN’LI OLMAK, DÜRÜST, NAMUSLU, AHLAKLI, FAZİLETLİ, ŞEVKATLİ, MERHAMETLİ, İÇİ –DIŞI BİR OLAN SAMİMİ İNSAN OLMAKTIR. İYİYİ, GÜZELİ, MUTLULUĞU, SEVİNCİ, ÜZÜNTÜYÜ, KEDERİ, ACIYI, GÖZYAŞINI PAYLAŞMAKTIR. İÇAN’LI OLMAK, HEDEFİ BÜYÜK, AZMİ GÜÇLÜ, BASİRETİ AÇIK, İRADESİ KUVVETLİ OLMAKTIR. TARİHİNİ BİLMEK, ECDADINA SAHİP ÇIKMAK, GELECEĞİNİ BİLİM VE İRFAN ÜZERİNE KURAN, OSMANLININ TORUNU OLMAKTIR. İÇAN’LI OLMAK, BARIŞIN, ADALETİN, KARDEŞLİĞİN, DOSTLUĞUN, İYİLİĞİN, DÜRÜSTLÜĞÜN, SEMBOLÜ OLMAK, KENDİNİ VE HADDİNİ BİLMEKTİR. İÇAN’LI OLMAK, AİDİYAT HİSSİ İLE BAĞLI OLMAK, BEN İÇAN’LIYIM DİYEBİLMEKTİR.
Takvim
Hava Durumu
BAĞIŞ YAP
Site Haritası
NEDEN KANDIRILIYORUZ?


Aldatmak, kandırmak, hile yapmak, olmayan bir şeyi olmuş gibi, olmayan bir şeyi varmış gibi göstermek vs. Bunların hepsine birden, “Sahtekârlık” veya “Dolandırmak” da diyebiliriz.

Peki, bir insan neden dolandırır, neden dolandırılır veya neden sahtekârlık yapar? Neden dolandırıcılara inanılır?

Dolandırıcılık insanlık tarihi kadar eski bir “meslek!”tir. Son dönem Türkiye tarihindeki dolandırıcılara baktığımızda, gülsek mi, ağlasak mı bilemeyiz? Nasıl bir acınacak hale düştüğümüz ise ayrı bir konu.

Profesyonel dolandırıcıların halkı nasıl kandırdığına baktığımızda ne duyduklarımıza inanasımız geliyor ne de okuduklarımıza.

Örneğin; Osman Ziya Sülün, namı diğer, “Sülün Osman”, Galata Kulesinden İstanbul Tramvaylarına, Kız Kulesinden Saat Kulelerine hatta şehir hatları vapurlarını bile satan dolandırıcılar kralı. Sülün Osman, sayamadığımız daha birçok şeyi sattı, satamadığı zaman da kiraladı! Uzun sürede yakalanmadı.

Diğer bir ünlümüz! “Raki” lakaplı Güney Zobu. “Çift kapılı dolandırıcılık” onun yöntemiydi. Döviz satmanın yasak olduğu dönemlerde döviz satmak bahanesiyle yüzlerce insan dolandırdı. Ön kapıdan girer arka kapıdan çıkardı. ABD Subayı kılığına girerek Süleyman Demirel ile uzun süre sohbet etmesi mizah dergilerine konu olmuştu.

Peki ya Banker Kastelli! Unutulmayan ünlü dolandırıcılar listesine adını yazdırmayı başaranlardan. Yüksek faiz vadi ile 550 bin kişinin parasını topladı. Tabi kaçtı ama yakalandı.

Selçuk Parsadan’ı unutmak mümkün mü? Tansu Çiller ve Süleyman Demirel’i dolandırması ile ün saldı. Tabi mağdurları! Arasında sahne ve sinema sanatçıları da vardı. Süleyman Demirel’i, oyuncu Perihan Savaş adına arayarak para istedi. Tansu Çiller’i, Emekli Orgeneral Necdet Öztorun’un sesini taklit ederek “Kemalistler Derneği”ne beş buçuk milyar para talep etti, örtülü ödenekten para hesabına yattı ama sonra yakalandı.

Saadet zinciri kuran, Titan Kenan olarak bilinen Kenan Şeranoğlu’nu ve Jet Fadıl lakaplı Fadıl Akgündüz’ü de zikretmeden geçmemek gerekir.

Acı acı gülümsedik değil mi?

Günümüze gelindiğinde, dolandırıcılık güncelleşti! Artık dolandırıcıların yeni silahları “Dijital dolandırıcılık”.

Çiftlik Bank da Mehmet Aydın (Tosuncuk), kripto para vurgunu yapan Thodex Firmasının

Ceosu, Faruk Fatih Özer ve hayali kripto para üreterek dolandırıcılık yapan onlarca insan vs

Kısa bir, “Dolandırıcılık Tarihi”mize yapılanlara, başvurulan metotlara baktığımızda, “hadi canım”, “yok artık”, “bu kadarda olmaz” diye şaşkınlığımızı gizleyemediğimiz olaylar zinciri. Söylemiştik ya acınacak halimize gülsek mi, ağlasak mı?

Peki, ama neden aldatılıyoruz, kandırılıyoruz, bu kadar basit ve ucuz mu?

Bu sadece, “Kolay para kazanmak” ve “Kısa yoldan zengin olmak istemek”, “kolaycılığa kaçmak, emek harcamadan para kazanmak”gibi bir takım, doğru ama “basit” yollarla açıklanamaz. Bu olaylar, kültür emperyalizminin getirdiği, toplumsal çözülmeyi hızlaştıran bir olaydır. İthal edilen diziler, filmler, kitap, dergi, mecmua ve internet oyunları ile bu yıkım hızlandırılmış, her türlü uyuşturucu madde cazip hale getirilmiş, “dolandırmak, çalmak” kısaca hırsızlık nerede ise basit sıradan cezalarla suç olmak çıkarır hale getirilmiştir. Kendi inanç ve değerlerimizden uzaklaştırılmanın yolları aranmış ve sürekli insanımızın, “nefsine” hitap edilerek, uzun bir süreçten sonra bu günkü duruma gelinmiştir.

Kapitalist düzenin ilk mantığı, makyavelist bir anlayışla,“paraya hâkim olmak”tır. Elbette para daha sonra insanın hâkimi hale gelerek ona her şeyi yaptırmaktadır. Batı hayranlığının getirdiği, “Batılı olmak”, “Batılı gibi yaşamak”, “Batıya ayak uydurmak”, modernleşmeyi, çağdaşlaşmayı, medenileşmeyi Batı’da aramak bu “pisliklerin” üzerimize sıçramasının en büyük nedenleridir.

Peki, o zaman yok oluşa giden bu yıkılışı durdurmak, layık olduğumuz toplumsal düzeni sağlamak, zor mu, imkânsız mı yoksa mümkün mü? Elbette mümkün?

“Haram yeme”, “Günah işleme”, “Kul hakkına tecavüz etme”, “hakkın olmayan hiçbir şeye el uzatma”, “mümin, elinden ve dilinden hiç kimseye zarar gelmeyen insandır”, “Hakkı gözet, hakikatten vazgeçme”, “iyiliği emret, kötülüğü yasakla”, “İnsanlığa hizmet etmek İslam’a hizmet etmektir.” “Hak, hukuk ve adaletten ayrılma”, “Kimsenin malına, ırzına, namusuna göz dikme”,”helal lokma ye helal kazan” vs. Bunları çoğaltabiliriz. Bunlar bizim insani ve İslami değer yargılarımızdır.

İşte bütün bu vurgunun, soygunun, kandırılmanın, aldatılmanın, dolandırılmanın, sahtekârlıkların nedenleri bu değer yargılarımızdan fersah fersah uzaklaşmamız hatta bu değer yargılarını hayatımızdan çıkartmamızdır.

Şayet toplumsal birliği ve dirliği sağlamak istiyorsak, aile düzenimizi muhafaza etmek ve korumak arzusunda isek, bütün sahtekârlıklara son vermek istiyorsak, İslam’ın değer yargılarına, kural, ilke ve prensiplerine sımsıkı sarılmamızın bütün problemlerin çözümü demek olduğunu hiçbir zaman unutmayalım.

Selam ve dua ile…

İsmet TAŞ – İç Anadolu Birliği Genel Başkanı

Dünya Muhabirler Birliği Türkiye Başkanı

  
405 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
TÜRKİYE HABER
KÜLLİYE TV
Namaz Vakitleri
TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI
DJB.AZ
İNTERNET HABER
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.357418.4309
Euro17.930618.0024
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam45
Toplam Ziyaret3449044
Saat