• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/anadolu1958
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327444944
  • https://www.youtube.com/channel/UCocxrESu_QGlKCa9nZpDTDw

TRANSLATE (ÇEVİRİ)
COVID-19 SAĞLIK BAKANLIĞI
COVID-19 VİSUALİZER
KÜLTÜR PORTALI
İSMET TAŞ MAKALELERİ
İÇ ANADOLU BİRLİĞİNİN (İÇAN) MANİFESTOSU
İÇ ANADOLU BİRLİĞİNİN (İÇAN) MANİFESTOSU İÇAN’LI OLMAK, VATAN, DEVLET, MİLLET, BAYRAK VE TÜRKİYE SEVDALISI OLMAKTIR. TÜRKİYE’NİN GÖZ BEBEĞİ, MEDARI İFTİHARI, TOPLUMUN EN ALT KADEMESİNDEN EN ÜST KADEMESİNE VARINCAYA KADAR SAHİP ÇIKMAK, SAHİPLENMEKTİR. MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERE BAĞLI, İSLAMA SAYGİILI OLMAKTIR. İNANDIĞI DEĞERLER UĞRUNA CANINI SEVE SEVE GÖZÜNÜ KIRPMADAK BİR SANİYE TEREDDÜT ETMEDEN VERMEKTİR. DÜŞKÜNÜN ELİNDEN TUTUP KALDIRAN, YAŞLIYA, ENGELLİYE, BÜYÜĞE SAYGIDA KUSUR ETMEYEN, MERHAMETLİ OLAN, KÜÇÜKLERE SEVGİDE VE ŞEVKATTE SINIR TANIMAYAN KOL KANAT GERMEKTİR. DÜŞKÜNE DESTEK, YANINDA OLMAK, YARDIM VE FEDAKÂRLIKTA SINIR TANIMAMAKTIR. İÇAN’LI OLMAK, DÜRÜST, NAMUSLU, AHLAKLI, FAZİLETLİ, ŞEVKATLİ, MERHAMETLİ, İÇİ –DIŞI BİR OLAN SAMİMİ İNSAN OLMAKTIR. İYİYİ, GÜZELİ, MUTLULUĞU, SEVİNCİ, ÜZÜNTÜYÜ, KEDERİ, ACIYI, GÖZYAŞINI PAYLAŞMAKTIR. İÇAN’LI OLMAK, HEDEFİ BÜYÜK, AZMİ GÜÇLÜ, BASİRETİ AÇIK, İRADESİ KUVVETLİ OLMAKTIR. TARİHİNİ BİLMEK, ECDADINA SAHİP ÇIKMAK, GELECEĞİNİ BİLİM VE İRFAN ÜZERİNE KURAN, OSMANLININ TORUNU OLMAKTIR. İÇAN’LI OLMAK, BARIŞIN, ADALETİN, KARDEŞLİĞİN, DOSTLUĞUN, İYİLİĞİN, DÜRÜSTLÜĞÜN, SEMBOLÜ OLMAK, KENDİNİ VE HADDİNİ BİLMEKTİR. İÇAN’LI OLMAK, AİDİYAT HİSSİ İLE BAĞLI OLMAK, BEN İÇAN’LIYIM DİYEBİLMEKTİR.
Takvim
Hava Durumu
BAĞIŞ YAP
Site Haritası
TÜRK DİLİNE "SESSİZ İSTİLA"

Yüz yıllar evvel ünlü Çinli Filozof milletleri bekleyen tehlikeyi çok açık bir şekilde ortaya koymuş; "Bir Milleti Yok Edeceksen Önce Dilini Yok et"

Dünyanın en köklü ve en önemli dilleri arasında yer alan Türkçemiz, yabancı dillerin istilası altında olduğu gerçeğini bilmeyen yok. Ne hazindir ki bu bilinmesine rağmen kimse kılını dahi kıpırdatmaz, hiçbir tedbir alınmadan Türk Dili kendi haline terk ediliyor.

Bazen cahillikten, kimi zaman özentiden, genellikle umursamazlıktan, gaflet ve ihanetinde yer aldığı top yekün bir saldırı ile dilimizle birlikte milletimizi yok etmenin, köle haline getirmenin veya yabancı ülkelerin boyunduruğu altına sokarak sessiz bir şekilde istila edilmemize neden olduğumuzun ne kadar farkındayız?

Belki de farkındayız ama "Neme lazım" anlayışı dile, görmedim, bilmedim, duymadımı mı oynuyoruz?

Hatırlarsınız Kanuni Sultan Süleylan Han'ın olduğu devir Osmanlının en kudretli dönemidir. Buna rağmen O Muhteşem Süleyman, basireti, aklı, öngörü ve tedbiri asla elden bırakmaz, her daim devletin gelecğini, akıbetini düşünürdü. Sürekli kafasını meşgul eden konu, "Acaba, günün birinde Osmanoğulları de inişe geçer, çökmeye yüz tutar mı" endişesi vardı. Dayanamaz, dönemin müderrisi, mutasavvıfı, şair ve alimi, süt kardeşi Yahya Efndi'ye bir mektup gönderir; "Ağabey, sen ilmiyle amel eden bilge birisin. Bizi de aydınlat. Bir devlet hangi halde çöker? Osmanoğulları'nın akıbeti nasıl olur? Bir gün izmihlale (yıkılma) uğrar mı?

Yahya Efendi'nin cevabı net ve kısadır. "Neme lazım be Sultanım" yazar ve gönderir. Büyük Sultan bundan bir şey anlamaz kalkar Yahya Efendi'ye gider ve bunun ne anlama geldiğini sorar. Yahya Efendi bin yıllar sonra bile kulaklara küpe olacak açıklamayı yapar; "Sultanım! Bir yerde zulüm yayılırsa, haksızlık şayi olursa, koyunları kurtlar değil çobanlar yerse, bilenlerde bunu söylemeyip susarsa, fakirlerin, yoksulların, muhtaçların kimsesizlerin feryadı göklere çıkarsa, bunu da taşlardan başka kimse işitmezse, herkes sadece "ben-ben" derse, bütün bunları görüp, işitenler, m"Neme lazım be..." derse, işte o zaman devletin sonu gelir."

Türkçemize, dilimize yapılan saldırıları görüyor, görmekle kalmayıp bu yangına su yerine benzin döküyorsak, (hangi niyet ve maksatla olursa olsun)

ÜLKEMİZİ BİR KURŞUN DAHİ ATMADAN DÜŞMANA TESLİM ETMİŞ YOK OLUP GİTMİŞİZ DEMEKTİR...

Dilimiz Türkçedir ama Türkçe demeye bin şahit lazım, adımız Türktür ama Türk olduğumuzun hiçbir göstergesi yoktur, adımız Müslümandır ama yaşantımız bir Batılıdan farksızdır.

Siz dilinize sahip çıkmazsanız birileri size sahip çıkar ve kendi istediği şekli verir size. Sonra siz, siz olmaktan çıkar başka biri olursunuz ama bunun farkına iş işten geçtikten sonra varırsınız. Böyle olmasaydı 800 yıl evvel, "Bugünden sonra hiç kimse divanda, dergahta, bargahta, mecliste ve meydanda Türkçe'den başka dil konuşmayacak" diye ferman yayınlanırmıydı?

Bu arada tip not olarak bilinen bir yanlışıda düzeltmek isterim. Türkçeyi resmi dil yapan ilk devlet Osmanlılardır. Yani, "Osmanlı Türkçe bilmezdi, sarayda Türkçe değil Farsça konuşulurdu" yakıştırmaları asla doğru değildir. Osmanlı Devleti 14. asırdan itibaren bütün yazışmalarını Türkçe yapmıştır. Ayrıca askeri dil, yani orduda konuşulan lisan her zaman Türkçe olmuştur.

Şimdi oturup düşünelim ve kendimizi hem sorgulayalım hemde soralım!

Z Kuşağı dediğimiz gençlerimizin kullandığı dile söyle bir kulak verelim bir şey anlayacakmısınız?

Mağzalara ve onların tabelalarına bakalım tercüme edebilecekmisiniz?

Dizilerimize, filmlerimize bakalım bizden birşeyler bulabilecekmisiniz?

Ve en önemlisi konuşmalarımıza bakalım. Okumuşundan okumamışına varıncaya kadar. Ne kadar anlaşılmaz konuşursak o kadar bilimsel konuşuyor, aydın, bilgili bir kişi olmuyormuyuz!? Bu farklı konuşmalar neticesinde nesiller arası kültür yozlaşmaları, kültür kopuklukları ve yabancılaşma bütün hızıyla devam etmiyor mu?

Peki ne yapalım?

800 yıl evvel verilen talimata uyalım!

"Bugünden sonra hiç kimse divanda, dergahta, bargahta, mecliste ve meydanda Türkçe'den başka dil konuşmayacak"

İsmet Taş - İç Anadolu Birliği Genel Başkanı

Dünya Muhabirler Birliği Türkiye Başkanı

Külliye Tv/Program/yapımcı/sunucu

  
193 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
TÜRKİYE HABER
KÜLLİYE TV
Namaz Vakitleri
TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI
DJB.AZ
İNTERNET HABER
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar16.781716.8490
Euro17.520017.5902
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret2913520
Saat