• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/anadolu1958
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327444944
  • https://www.youtube.com/channel/UCocxrESu_QGlKCa9nZpDTDw

TRANSLATE (ÇEVİRİ)
COVID-19 SAĞLIK BAKANLIĞI
COVID-19 VİSUALİZER
KÜLTÜR PORTALI
İSMET TAŞ MAKALELERİ
İÇ ANADOLU BİRLİĞİNİN (İÇAN) MANİFESTOSU
İÇ ANADOLU BİRLİĞİNİN (İÇAN) MANİFESTOSU İÇAN’LI OLMAK, VATAN, DEVLET, MİLLET, BAYRAK VE TÜRKİYE SEVDALISI OLMAKTIR. TÜRKİYE’NİN GÖZ BEBEĞİ, MEDARI İFTİHARI, TOPLUMUN EN ALT KADEMESİNDEN EN ÜST KADEMESİNE VARINCAYA KADAR SAHİP ÇIKMAK, SAHİPLENMEKTİR. MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERE BAĞLI, İSLAMA SAYGİILI OLMAKTIR. İNANDIĞI DEĞERLER UĞRUNA CANINI SEVE SEVE GÖZÜNÜ KIRPMADAK BİR SANİYE TEREDDÜT ETMEDEN VERMEKTİR. DÜŞKÜNÜN ELİNDEN TUTUP KALDIRAN, YAŞLIYA, ENGELLİYE, BÜYÜĞE SAYGIDA KUSUR ETMEYEN, MERHAMETLİ OLAN, KÜÇÜKLERE SEVGİDE VE ŞEVKATTE SINIR TANIMAYAN KOL KANAT GERMEKTİR. DÜŞKÜNE DESTEK, YANINDA OLMAK, YARDIM VE FEDAKÂRLIKTA SINIR TANIMAMAKTIR. İÇAN’LI OLMAK, DÜRÜST, NAMUSLU, AHLAKLI, FAZİLETLİ, ŞEVKATLİ, MERHAMETLİ, İÇİ –DIŞI BİR OLAN SAMİMİ İNSAN OLMAKTIR. İYİYİ, GÜZELİ, MUTLULUĞU, SEVİNCİ, ÜZÜNTÜYÜ, KEDERİ, ACIYI, GÖZYAŞINI PAYLAŞMAKTIR. İÇAN’LI OLMAK, HEDEFİ BÜYÜK, AZMİ GÜÇLÜ, BASİRETİ AÇIK, İRADESİ KUVVETLİ OLMAKTIR. TARİHİNİ BİLMEK, ECDADINA SAHİP ÇIKMAK, GELECEĞİNİ BİLİM VE İRFAN ÜZERİNE KURAN, OSMANLININ TORUNU OLMAKTIR. İÇAN’LI OLMAK, BARIŞIN, ADALETİN, KARDEŞLİĞİN, DOSTLUĞUN, İYİLİĞİN, DÜRÜSTLÜĞÜN, SEMBOLÜ OLMAK, KENDİNİ VE HADDİNİ BİLMEKTİR. İÇAN’LI OLMAK, AİDİYAT HİSSİ İLE BAĞLI OLMAK, BEN İÇAN’LIYIM DİYEBİLMEKTİR.
Takvim
Hava Durumu
BAĞIŞ YAP
Site Haritası
DERDİMİZ, SEÇİM Mİ OLMALI, YARALARIMIZI SARMAK MI?


Dünyanın karada olan en büyük depremlerinden biri olan, "Kahramanmaraş Depremi", "Asrın Felaketi", bütün dünyaya; Türk Milletinin zor anlarda neler yapabileceğini, nasıl kenetlendiğini, nasıl, "Kardeşi açken tok yatan bizden değildir" anlayışı ile hareket ettiğini, din, dil, ırk, mezhep, parti, farklı ideolojik görüş ayrımı gözetmeksizin nasıl kardeşlerinin yardımına koştuklarını, ellerinden tutup ayağı kaldırdıklarını, devletinin milleti ile nasıl el ele olduğunu, askeri, polisi tüm güvenlik güçleri ile nasıl seferler olduklarını, sivil toplum örgütlerinin devleti ile birlikte nasıl omuz omuza hareket ettiklerini gösterdi.

Yine dünya daki bütün bilim adamları, böyle büyük bir genişlikte, büyük bir sarsıntı ile olağanüstü boyutta yıkıma neden olan depremi dördüncü derece de yani en üst seviyede gördüler. Başta Azerbaycan, Katar ve Türk İlleri olmak üzere, yüzün üzerinde ülke, gerek kurtarma ekipmanları gerekse maddi destekle yaralarımızı sarmaya çalıştılar. Öyle ki Yunanistan bile, "Biz Türküz" diyerek yardıma koşması, Ukrayna ve Rusya savaş halinde olmalarına rağmen yanımızda olmaları bu felakette unutmayacağımız anlardan biri olacaktır.

Yaralarımız çok derin. Sarmak için ise zamana, empatiye ve insan olmaya ihtiyacımız var. Bu öyle bir derin yara ki, aileler yok oldu, anneler, babalar, çocuklar, bebekler toprak altında kaldı. Ağıtlar, çığlıklar kulakları yırtarcasına dünyaya yayıldı. Gözyaşları kan olup aktı. Feryatlar yürekleri dağladı. İnsanımız enkaz başında acaba bir umutla canlı çıkarmı diye, evladını, karısını, kocasını, çocuğunu bekliyor.

“Deprem değil, insan öldürür” gerçeğini gören bu millet yaşayabileceği acıların en büyüğünü yaşıyor.

Elbette yaralarını sararken de sorgulamayı ihmal etmiyor. Felaket, karda, kışta, soğukta, gecenin ayazında gelmişti. Deprem yolları darmadağın etmiş, ulaşım çok zor şartlar altında gerçekleşiyordu. Deprem alanına yani on bir ile ulaşmak nerede ise zaman zaman imkânsız hale gelmişti. Bu da yetmiyormuş gibi yardımların ve kurtarma faaliyetlerinin aksaması için, içinde zerre kadar insanlıktan nasibini almamış ne olduğu belirsiz yaratıklar her zaman olduğu gibi gün yüzüne çıkmış, alçaklıklarını, şerefsizliklerini, hainliklerini sergilemeye başlamışlardı.

Özellikle, ilk günde, "Baraj patladı" yalanı öyle bir panik yarattı ki ayakta olan insanlar panikleyip ne yapacaklarını şaşırdılar. Kurtarma faaliyetleri bir ara durma noktasına geldi. Belediyelerin engellenme yalanı, siyasi ve etnik kökene göre kurtarma ve yardım yapılması iftirası, montların üzerindeki logolara göre hareket edilme yalanı, yabancı devletlerin Türkiye üzerinde uçuş yaptıkları iftirası, depremin sorumlusunun Erdoğan olduğu açıklaması, Fetönün bot hesaplarla saldırması, belediyelerin yardım yapmasına izin verilmemesi bu ve buna benzer daha yüzlerce yalan, yanlış, iftiralarla dolu dezenformasyon... Özellikle, inananlar için bir slogan değil bir şiar olan "Allahü Ekber" sözü ve "Türkiye Tek Yürek" yardım kampanyasından rahatsızlıkların dile getirilmesi hainliğin geldiği son nokta olarak ifade edildi.

Bu da yetmezmiş gibi, yağma, hırsızlık, çocuk çalma gayretleri, bütün bunların üzerine tuz-biber ekti.

Şimdi düşünelim, bütün bunlar olurken siyaset, siyasiler ne yapmalıydı?

Yaraları sarmak, devletin, milletin, halkın yanında mı olmalıydı yoksa depremin acılarını kullanarak seçim derdine mi düşmeliydiler?

Korkulan oldu, siyasilerin talihsiz açıklamaları, depremden seçim çıkarları sağlama gayretleri halkın umutlarını söndürdü.

Oysaki muhalefeti-iktidar el ele verip, bütün farklılıkları ortadan kaldırıp, "şimdi yaraları sarma zamanı seçim zamanı değil” söylemi ile hep birlikte bu acıların dinmesi için el birliği ile çalışılması gerekmiyor muydu? Bu onlara inanılmaz puan kazandırmaz mıydı? "Ben iktidarla aynı çizgide olmam", "Depremin büyüklüğü abartılıyor" "Seçim zamanında olmalı, aksi duruma asla izin vermem, pişman ederim" gibi ve benzeri söylemler siyasete ve siyasilere ne kazandırdı? Halkın gözünde ne duruma düştüler?

Anadolu da çok güzel bir atasözü var. "Erken öten horozun kafasını keserler" diye. Elbette kimsenin kafası kesilmeyecek ama zaman yaraları sarma zamanı, zaman bu birlikteliği pekiştirip daha güçlü bir şekilde bu acıların, bu felaketin, üstesinden gelme zamanı değil mi?

Zaman seçim rantı peşinde koşma zamanı olmadığını aklıselim herkes görmekte.

Depremden seçim çıkarı sağlamakla, depremde yağmalama yapan arasında ne fark kaldı.

Elbette seçim olacak. Milyarlarca lira para harcanacak. Ama bu şimdi mi olmalı? Muhalefetle iktidarın el ele olma, birlikte yaraları sarmaları gerekmiyor muydu? Bu halkın buna şiddetle ihtiyacı olduğunu görmüyorlar mı?

Gün, birlik, beraberlik içinde, bütün farklılıkları ortadan kaldırıp yaralarımızı sarma günüdür.

Asla seçim zamanı değildir. Seçim olacaksa da, halkın kazanacağı seçim olmalı.

İsmet Taş – İç Anadolu Birliği Genel Başkanı

Dünya Muhabirler Birliği Türkiye Başkanı

  
145 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
TÜRKİYE HABER
KÜLLİYE TV
Namaz Vakitleri
TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI
DJB.AZ
İNTERNET HABER
MASALLARIN SESİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.139819.2165
Euro20.830420.9138
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam31
Toplam Ziyaret3463840
Saat