• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/anadolu1958
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327444944
  • https://www.youtube.com/channel/UCocxrESu_QGlKCa9nZpDTDw

TRANSLATE (ÇEVİRİ)
COVID-19 SAĞLIK BAKANLIĞI
COVID-19 VİSUALİZER
KÜLTÜR PORTALI
İSMET TAŞ MAKALELERİ
İÇ ANADOLU BİRLİĞİNİN (İÇAN) MANİFESTOSU
İÇ ANADOLU BİRLİĞİNİN (İÇAN) MANİFESTOSU İÇAN’LI OLMAK, VATAN, DEVLET, MİLLET, BAYRAK VE TÜRKİYE SEVDALISI OLMAKTIR. TÜRKİYE’NİN GÖZ BEBEĞİ, MEDARI İFTİHARI, TOPLUMUN EN ALT KADEMESİNDEN EN ÜST KADEMESİNE VARINCAYA KADAR SAHİP ÇIKMAK, SAHİPLENMEKTİR. MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERE BAĞLI, İSLAMA SAYGİILI OLMAKTIR. İNANDIĞI DEĞERLER UĞRUNA CANINI SEVE SEVE GÖZÜNÜ KIRPMADAK BİR SANİYE TEREDDÜT ETMEDEN VERMEKTİR. DÜŞKÜNÜN ELİNDEN TUTUP KALDIRAN, YAŞLIYA, ENGELLİYE, BÜYÜĞE SAYGIDA KUSUR ETMEYEN, MERHAMETLİ OLAN, KÜÇÜKLERE SEVGİDE VE ŞEVKATTE SINIR TANIMAYAN KOL KANAT GERMEKTİR. DÜŞKÜNE DESTEK, YANINDA OLMAK, YARDIM VE FEDAKÂRLIKTA SINIR TANIMAMAKTIR. İÇAN’LI OLMAK, DÜRÜST, NAMUSLU, AHLAKLI, FAZİLETLİ, ŞEVKATLİ, MERHAMETLİ, İÇİ –DIŞI BİR OLAN SAMİMİ İNSAN OLMAKTIR. İYİYİ, GÜZELİ, MUTLULUĞU, SEVİNCİ, ÜZÜNTÜYÜ, KEDERİ, ACIYI, GÖZYAŞINI PAYLAŞMAKTIR. İÇAN’LI OLMAK, HEDEFİ BÜYÜK, AZMİ GÜÇLÜ, BASİRETİ AÇIK, İRADESİ KUVVETLİ OLMAKTIR. TARİHİNİ BİLMEK, ECDADINA SAHİP ÇIKMAK, GELECEĞİNİ BİLİM VE İRFAN ÜZERİNE KURAN, OSMANLININ TORUNU OLMAKTIR. İÇAN’LI OLMAK, BARIŞIN, ADALETİN, KARDEŞLİĞİN, DOSTLUĞUN, İYİLİĞİN, DÜRÜSTLÜĞÜN, SEMBOLÜ OLMAK, KENDİNİ VE HADDİNİ BİLMEKTİR. İÇAN’LI OLMAK, AİDİYAT HİSSİ İLE BAĞLI OLMAK, BEN İÇAN’LIYIM DİYEBİLMEKTİR.
Takvim
Hava Durumu
BAĞIŞ YAP
Site Haritası
KAYBEDEN- KAZANANI VEYA KAZANAN- KAYBEDENİ TEBRİK ETMELİ

 

Sporda, taekwon-do, karate, boks, güreş gibi ikili müsabakalarda, sporcular centilmenlik gereği, kaybeden sporcu kazananın elini kaldırır tebrik eder. Bazen de bunun tam tersi olur. Yani kazanan sporcu kaybedenin elini kaldırır tebrik eder. Her iki halde de centilmenlik ön plana çıkartılır. Hoş görü ve barış içerisinde müsabakalar sona erer.

Bu örneği vermemizin nedeni, seçime çok kısa bir süre kala meydanlar, gereğinden fazla, hareketlenmeye, ısınmaya ve gerilmeye başladı.

Liderlerin bir kısmı sükûnet çağrısı yaparken, bir kısmı da, bu gerginliğin tırmanması için uğraşmakta.

Asıl soru şu; gerginlik, kaos, kargaşa, fiili eyleme varan saldılar, yaralanmalar, Allah korusun ölüm olayları kimin işine yarar? Demokratik bir mücadele verilmesi gerekirken, gerginlikten kimler nemalanır? Ve bu gerginliğin bedelini kim öder?

Haftalardır, yapmayın, etmeyin-eylemeyin, kardeşliğinizi bozacak her türlü hareketten kaçının, kışkırtmalara, maksadını aşan sözlere, kasıtlı ve bilinçli yapılan sözlü veya fiili saldırılara dikkat edin, huzur ve sükûnu bozacak davranışlardan kaçının diye defalarca yazdık, söyledik. Yazmaya da, söylemeye de devam edeceğiz.

Bu ülke, bu insanlar bizim. Provokatörlerin, provokasyonuna asla gelmeyin, gelmemeliyiz. Bu tam da Türkiye üzerinde alçak emelleri olan emperyal güçlerin istediği. Yani kardeş kavgası…

7 Mayıs Pazar günü Erzurum’da olan olaylar, kim haklı kim haksızdan ziyade, birileri “Kaosun” fitilini mi ateşliyor? sorusunu aklımıza getirdi.

Seçime birkaç gün kala, bize ne söylenirse söylensin, ne yapılırsa yapılsın, “Ya sabır” diyelim, “la havle” çekelim. Gerginliğe meydan vermemek için her yolu deneyelim.

Bunu önce kendimiz, ailemiz ve sevdiklerimiz için, sonra da ülkemiz ve milletimiz için yapalım. İstisnasız herkes bu konuda elinden geleni değil gelmeyeni de yapmak zorunda.

Şöyle düşünelim; bu seçimde, bundan sonra yapılacak olan seçimlerde gelir, geçer. Birileri koltuklarına kurulur, otururlar, birileri kendi egolarını tatmin eder, birileri de seçimin getirdiği imkânlardan nemalanır. Olan, sana, bana, bize olur, aldığımız yaralar, kaybettiklerimiz, maddi ve manevi kayıplarımızla baş başa kalır, neden ve niye bu hale düştüğümüzü sorguladığımızda, koskoca bir “Hiç” ile karşı karşıya kalırız.

Hatırlayanlar bilir, hatırlamayanlarda hatırlayanlara sorsunlar, 80 öncesi kaosu. Beş bin gencimizi toprağa nasıl verdiğimizi? O günleri yaşayanlar bu gün nasıl “keşkeleri” ile “pişmanlıkları” ile baş başa kaldıklarını anlatsınlar.

Kalbini kıracağımız, canını yakacağımız, düşmanlığını kazanacağımız, kardeşimiz, arkadaşımız, dostumuz, dindaşımız, ırkdaşımız olduğunu, gerektiğinde bu toprakları birlikte savunacağımız dava arkadaşlarımız olacağı gerçeğini unutmayalım.

Bir kez, bir kez, bir kez daha soralım kendimize; “Kimin için, ne için, kimler için, ne uğruna, birbirimize sözlü veya fiili saldırıyor, kırıyor, ortalığı savaş alanına çeviriyor, bir o kadar da can ve canlar yakıyoruz?”

Sakinliği ve sükûneti elden bırakmadan demokrasi mücadelesi verelim. Karşımızdakinin bizden biri olduğunu unutmadan, kırmadan, dökmeden, yakıp-yıkmadan.

Spordaki centilmenliği hayatımızın her noktasına taşıyarak, centilmence mücadele edelim.

Ve kaybettiğimiz de kazananı, kazandığımızda da kaybedeni tebrik edelim, kucaklaşalım, kardeş olduğumuzu unutmayalım.

Birliğimizin, beraberliğimizin, kardeşliğimizin, dostluğumuzun, arkadaşlığımızın, barışın ve adaletin daim olması selam ve duası ile.

İsmet Taş – İç Anadolu Birliği Genel Başkanı

Dünya Muhabirler Birliği Türkiye Başkanı

 

  
214 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
TÜRKİYE HABER
KÜLLİYE TV
TİVİ6
Namaz Vakitleri
TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI
DJB.AZ
İNTERNET HABER
MASALLARIN SESİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar30.982931.1071
Euro33.538533.6729
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam22
Toplam Ziyaret4246080
Saat