• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/anadolu1958
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327444944
  • https://www.youtube.com/channel/UCocxrESu_QGlKCa9nZpDTDw

TRANSLATE (ÇEVİRİ)
COVID-19 SAĞLIK BAKANLIĞI
COVID-19 VİSUALİZER
KÜLTÜR PORTALI
İSMET TAŞ MAKALELERİ
İÇ ANADOLU BİRLİĞİNİN (İÇAN) MANİFESTOSU
İÇ ANADOLU BİRLİĞİNİN (İÇAN) MANİFESTOSU İÇAN’LI OLMAK, VATAN, DEVLET, MİLLET, BAYRAK VE TÜRKİYE SEVDALISI OLMAKTIR. TÜRKİYE’NİN GÖZ BEBEĞİ, MEDARI İFTİHARI, TOPLUMUN EN ALT KADEMESİNDEN EN ÜST KADEMESİNE VARINCAYA KADAR SAHİP ÇIKMAK, SAHİPLENMEKTİR. MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERE BAĞLI, İSLAMA SAYGİILI OLMAKTIR. İNANDIĞI DEĞERLER UĞRUNA CANINI SEVE SEVE GÖZÜNÜ KIRPMADAK BİR SANİYE TEREDDÜT ETMEDEN VERMEKTİR. DÜŞKÜNÜN ELİNDEN TUTUP KALDIRAN, YAŞLIYA, ENGELLİYE, BÜYÜĞE SAYGIDA KUSUR ETMEYEN, MERHAMETLİ OLAN, KÜÇÜKLERE SEVGİDE VE ŞEVKATTE SINIR TANIMAYAN KOL KANAT GERMEKTİR. DÜŞKÜNE DESTEK, YANINDA OLMAK, YARDIM VE FEDAKÂRLIKTA SINIR TANIMAMAKTIR. İÇAN’LI OLMAK, DÜRÜST, NAMUSLU, AHLAKLI, FAZİLETLİ, ŞEVKATLİ, MERHAMETLİ, İÇİ –DIŞI BİR OLAN SAMİMİ İNSAN OLMAKTIR. İYİYİ, GÜZELİ, MUTLULUĞU, SEVİNCİ, ÜZÜNTÜYÜ, KEDERİ, ACIYI, GÖZYAŞINI PAYLAŞMAKTIR. İÇAN’LI OLMAK, HEDEFİ BÜYÜK, AZMİ GÜÇLÜ, BASİRETİ AÇIK, İRADESİ KUVVETLİ OLMAKTIR. TARİHİNİ BİLMEK, ECDADINA SAHİP ÇIKMAK, GELECEĞİNİ BİLİM VE İRFAN ÜZERİNE KURAN, OSMANLININ TORUNU OLMAKTIR. İÇAN’LI OLMAK, BARIŞIN, ADALETİN, KARDEŞLİĞİN, DOSTLUĞUN, İYİLİĞİN, DÜRÜSTLÜĞÜN, SEMBOLÜ OLMAK, KENDİNİ VE HADDİNİ BİLMEKTİR. İÇAN’LI OLMAK, AİDİYAT HİSSİ İLE BAĞLI OLMAK, BEN İÇAN’LIYIM DİYEBİLMEKTİR.
Takvim
Hava Durumu
BAĞIŞ YAP
Site Haritası
ÇANAKKALE CEPHESİNDE RAMAZAN

             O günleri yazan tarihçilerin ortak anlatımlarına göre Çanakkale cephesi; askerlerimizin büyük bir kısmının yaz-kış üzerlerinde eski yazlık elbiseler, çok sağlam olmayan potinler, kışın yağmur, kar, çamur, buz gibi soğuk bir hava, siperden çıkmanın mümkün olmadığı, çıkıldığı anda ölümle burun buruna gelindiği, yazın aşırı sıcakların olduğu, ceset ve dışkı kokuları, zararlı haşeratların kol gezdiği, doğru dürüst yemeğin verilmediği, açlığın ve ölümün kol gezdiği bir cephe …

            Tam da böyle bir ortamda savaşan askerlerimiz, Ramazan ayı geldiğinde, savaş zamanında oruçtan muaf olduklarına dair fetva verilmişse de askerlerimiz, şehit olurken Allah’ın huzuruna oruçlu olarak gitmeyi tercih ediyorlardı.

            İmanın ve maneviyatın en üst düzeyde olduğu Çanakkale’de, askerlerimiz oruçlarını, kızgın güneşin altında 16 saat, şarapnel, el bombası, makinalı tüfekle kurşun yağmuru, düşman uçaklarının attığı bombalardan korunmak için kıvrılmış vaziyette saatlerce beklemek, susuzluktan dudakların yarıldığı, iftar zamanı bulabilirlerse bir tane peksimet, bulamazlarsa su ile oruçların açıldığı, çoğu kez aç-susuz oruçların tutulduğu bir Ramazan…

            Ve en önemlisi bütün askerlerimizin bu şartlarda bile oruçlu olması.

            Türk yurdunun hürriyetine kavuşması için canlarını seve seve veren, ibadetlerini en zor şartlarda bile yapabildikleri kadar yapan, bu konuda her türlü zorluğa göğüs geren, tarihin görüp göreceği en kahraman askerleri olan, Mehmet Akif’, in deyimiyle, “Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor Tevhidi, Bedrin Arslanları ancak bu kadar şanlı idi ” övgüsüne mazhar olan Çanakkale Arslanları, canları, kanları pahasına da olsa düşmana geçit vermemiş, ne olduğu belirsiz haçlı sürülerini denizin dibine gömmüş ve tarihe “Çanakkale Geçilmezi” altın harflerle yazdırmışlardır.

            Biz veya çocuklarımız o kahramanların neler yaşadığını, hangi şartlarda savaştıklarını ne kadar biliyoruz veya biliyorlar. Onların bıraktıkları emanetlere ne kadar sahip çıkıyoruz. Vatan, bayrak, millet, devlet dediğimizde kaç kişi yürekten hassasiyet gösteriyor. Veya ecdadın bu topraklar için döktükleri kanları, verdikleri canları aklımıza geldiğinde kaçımızın yüreği sızlıyor. Hangi şartlar altında nasıl oruç tuttuklarını, nasıl ibadet ettiklerini, kaçımız hatırlayıp kendi ibadetlerimizle karşılaştırıyor, kendi hassasiyetlerimizle kıyaslayabiliyoruz?

            Çanakkale’yi düşünürken kendimizi ne kadar sorguluyoruz? Onlar en zor şartlarda bile taviz vermeden ibadetlerini yapar oruçlarını tutarken, bizim bir elimiz balda misali her şey önümüzde bütün imkanlar soframızdayken, hatta bazı yiyeceklere “burun kıvırırken” bizim hürriyetimiz için canlarını seve seve veren insanımızı ne kadar düşünüp ruhlarına Fatihalar yolluyoruz.

            O kahraman askerlerimizin hangi şartlar altına orucunu tutup namazını kıldığını düşündüğümüzde, hiç kendimizden utandığımız oluyor mu? En basitinden onları saygı ve rahmetle yat ediyor muyuz?

            Hadi buyurun gelin hep birlikte empati yapalım. Bir günlüğüne sadece bir günlüğüne onların tuttuğu gibi oruç tutalım. Aç, susuz, siperin içinde hareketsiz kıvranmış bir şekilde duran ve her an ölümü bekleme anı.

            Bırakın empati yapmayı, düşünmesi bile tüylerimizi diken diken ediyor. Hele bir de önümüze gelen yiyeceklere bakarak o kahramanların tuttukları oruçları düşünecek olursak, Allah’ın verdiği hiçbir nimete nankörlük etmeyeceğimizi anlamış oluruz.

            Peki bu ülkenin hürriyetinin kazanılmasında ki çekilen sıkıntıları, verilen canlar, inanılmaz zorlukları, fedakarlıkları hatırlamak niye bu kadar önemli?

            Dünün toplanıp gelen haçlı sürüleri, bugün bizim insanımızın kılığında içimizde dolaşıyorlar. Elinde haçlı tokmağı olan, kravatlı haçlı uşaklarının varlığını bilmemiz, onlara karşı her türlü mücadeleyi vermemiz açısından son derece önemli.

            Bugün ecdadına küfreden, neredeyse boynuna tasma takılı köpekler gibi davranan, insan kılıklı yaratıkları görmemiz için önemli.

            Bugün her fırsat bulduklarında milli ve manevi değerlerimize saldıran, çıkar ve menfaatleri için bu değerleri istismar eden, inanmadıkları halde inandık diyen insanları tanımak için önemli. Onlara karşı koyabilmek için önemli.

            O halde hep birlikte, dünyanın dört bir tarafından İslam’ın Sancağı yere düşmesin diye gelen ecdadı, rahmetle, minnetle yad edelim. Dualar yollayıp onlara karşı duyduğumuz sevgiyi ifade edelim.

            Başta Çanakkale şehitlerimiz olmak üzere, bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun.

            Tarihin gördüğü destansı kahramanlıklarla bize emanet ettikleri bu cennet vatanı, canımız pahasına koruyacağımıza, sahip çıkacağımıza, düşman çizmesine çiğnetmeyeceğimize söz veriyoruz.

            İsmet Taş – İç Anadolu Birliği Genel Başkanı

            Dünya Muhabirler Birliği Türkiye Başkanı

            Türk Dünyası Akademisyenler ve Bürokratlar Birliği Genel Başkanı

 

  
451 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
TÜRKİYE HABER
KÜLLİYE TV
TİVİ6
Namaz Vakitleri
TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI
DJB.AZ
İNTERNET HABER
MASALLARIN SESİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.548332.6787
Euro34.904535.0444
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam31
Toplam Ziyaret4258914
Saat