• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/anadolu1958
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327444944
  • https://www.youtube.com/channel/UCocxrESu_QGlKCa9nZpDTDw

TRANSLATE (ÇEVİRİ)
COVID-19 SAĞLIK BAKANLIĞI
COVID-19 VİSUALİZER
KÜLTÜR PORTALI
İSMET TAŞ MAKALELERİ
İÇ ANADOLU BİRLİĞİNİN (İÇAN) MANİFESTOSU
İÇ ANADOLU BİRLİĞİNİN (İÇAN) MANİFESTOSU İÇAN’LI OLMAK, VATAN, DEVLET, MİLLET, BAYRAK VE TÜRKİYE SEVDALISI OLMAKTIR. TÜRKİYE’NİN GÖZ BEBEĞİ, MEDARI İFTİHARI, TOPLUMUN EN ALT KADEMESİNDEN EN ÜST KADEMESİNE VARINCAYA KADAR SAHİP ÇIKMAK, SAHİPLENMEKTİR. MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERE BAĞLI, İSLAMA SAYGİILI OLMAKTIR. İNANDIĞI DEĞERLER UĞRUNA CANINI SEVE SEVE GÖZÜNÜ KIRPMADAK BİR SANİYE TEREDDÜT ETMEDEN VERMEKTİR. DÜŞKÜNÜN ELİNDEN TUTUP KALDIRAN, YAŞLIYA, ENGELLİYE, BÜYÜĞE SAYGIDA KUSUR ETMEYEN, MERHAMETLİ OLAN, KÜÇÜKLERE SEVGİDE VE ŞEVKATTE SINIR TANIMAYAN KOL KANAT GERMEKTİR. DÜŞKÜNE DESTEK, YANINDA OLMAK, YARDIM VE FEDAKÂRLIKTA SINIR TANIMAMAKTIR. İÇAN’LI OLMAK, DÜRÜST, NAMUSLU, AHLAKLI, FAZİLETLİ, ŞEVKATLİ, MERHAMETLİ, İÇİ –DIŞI BİR OLAN SAMİMİ İNSAN OLMAKTIR. İYİYİ, GÜZELİ, MUTLULUĞU, SEVİNCİ, ÜZÜNTÜYÜ, KEDERİ, ACIYI, GÖZYAŞINI PAYLAŞMAKTIR. İÇAN’LI OLMAK, HEDEFİ BÜYÜK, AZMİ GÜÇLÜ, BASİRETİ AÇIK, İRADESİ KUVVETLİ OLMAKTIR. TARİHİNİ BİLMEK, ECDADINA SAHİP ÇIKMAK, GELECEĞİNİ BİLİM VE İRFAN ÜZERİNE KURAN, OSMANLININ TORUNU OLMAKTIR. İÇAN’LI OLMAK, BARIŞIN, ADALETİN, KARDEŞLİĞİN, DOSTLUĞUN, İYİLİĞİN, DÜRÜSTLÜĞÜN, SEMBOLÜ OLMAK, KENDİNİ VE HADDİNİ BİLMEKTİR. İÇAN’LI OLMAK, AİDİYAT HİSSİ İLE BAĞLI OLMAK, BEN İÇAN’LIYIM DİYEBİLMEKTİR.
Takvim
Hava Durumu
BAĞIŞ YAP
Site Haritası
HİÇ KİMSENİN BU ÜLKENİN İTİBARI İLE OYNAMAYA HAKKI YOK


HİÇ KİMSENİN BU ÜLKENİN İTİBARI İLE OYNAMAYA HAKKI YOK

            31 Mart 2024 itibariyle yerel seçimler, CHP’nin değil, tencerenin zaferi ile bitti! 1 Nisan’dan sonra da her zamanki tartışmalar başladı.

            Nedir her zamanki tartışmalar? Seçim Kanunundaki aksaklıklar, sandık güvenliği, oy sayım işlemlerinin sağlıklı yapılamaması.

            Birçok yerde seçimlere oyların doğru sayılmadığı gerekçesiyle itirazlar yapılıyor. Yani dört tane kâğıdı sayamayıp, dört işlemi yapamayan sandık kurulu üyeleri her seçimde olduğu gibi yine bu seçimde de ülkeyi kaosa sürüklediler. Seçim sonuçlarına itirazlar çığ gibi büyüdü.

            Diğer taraftan bu yetmezmiş gibi yine her seçimde olduğu gibi halkın anlamadığı aslında anlamasının da gerekmediği hukuk garabeti yaşandı. Halk neye bakar? Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçime girme hakkı kazanan adayların kesin listesini açıklar halk da buna göre oylarını kullanır.

            Yok ama illaki YSK bir sorun yaratacak. Ülkenin itibarının zedelenmemesi konusunda yeterli hassasiyeti göstermeyecek.

            Bölücü terör örgütü PKK ve yandaşları Van il Seçim Kurulunun vermiş olduğu kararı bahane ederek birçok ilde terör estirdiler. Ortaklığı savaş alanına çevirdiler. YSK kısa bir değerlendirme yaparak Van İl Seçim Kurulunun kararını tanımayarak bir üst kurul olarak kendi karar verdi ve ilk seçimi kazanan terör sevicisi, “PKK sizi tükürüğü ile boğar” diyen şahsa Van Belediye Başkanlığı Mazbatasını takdim etti. Madem Van İl Seçim Kurulunun kararını hukuka uygun değil diye iptal edecektiniz neden bunu baştan İl Seçim Kurulunu uyararak hukuka uygun karar verin diye uyarmadınız? “Her il bağımsızdır, kendi kararını kendi verir” diye mi kendinizi savunacaksınız?

            Peki bölücü terör örgütü ve yandaşları ne dedi? “Bakın gördünüz mü yapmış olduğumuz eylemlerle nasıl geri adım attırdık? İşte bu bizim gücümüz biz istediğimiz zaman istediğimiz sonucu alırız” diyerek yalan-yanlış bir propaganda ile ülkenin itibarını zedeleme yoluna gittiler.

            Şimdi bu ülkeye yapılan haksızlığın sorumlusu kim? Van İl Seçim Kurulu neden karar vermeden YSK ya sormuyor? YSK madem ilin kararını tanımayacak neden onu uyarmıyor? Verilen kararların sonuçlarını düşünmemiş olabilirler mi? Düşünmek zorundalar. Hiç kimse ben yaptım oldu deme lüksüne sahip değildir. Diyarbakır’daki mahkeme, Van İl Seçim Kurulu, YSK farklı kararlar verirse, işte böyle hukuk garabeti doğar ve bundan da bu ülke çok büyük zararlar gördüğü gibi evlatlarımızı şehit eden bölücü terör örgütü PKK nın ekmeğine yağ sürmüş oluruz. Bir hukuk kuralı neden farklı yorumlanıp farklı uygulanır. Hadi bunu halka anlatın anlatabilirseniz.

            Temizleyin bakalım temizleyebilirseniz.

            Yıllardan beri söylüyoruz. Şu Seçim Kanununu günün şartlarına göre adam gibi değiştirin. Yetkileri tekrar belirleyin. Her seçimde yaşanan bu ve benzeri garip, tuhaf durumları engellemek çok mu zor? Adam terör örgütü güzellemesinden içerde yatıyor ama ne hikmetse milletvekili seçiliyor. Adam PKK sizi tükürüğü ile boğar diyor ama ne hikmetse belediye başkanı seçiliyor. Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Başka bir ülkede bu tip adamlar ömür boyu siyasi yasaklı sayılır. Bölücü terör örgütü yandaşı adam cezasını çekiyor ve cezasını çekti gerekçesi ile seçilme hakkını elde ediyor. Bunun adı asla demokrasi olamaz. Demokrasiyi yok edenlerin, demokratik hakları olamaz. Olmamalı…

            Peki hiç düşündünüz mü halkın vicdanında mahkûm olacağınızı? Gazilik unvanı ile övündüğümüz, Gazi Meclisimizdeki sayın vekiller bu ve benzeri sorunları kökünden çözecek bir kanun yapamıyorsanız sizin orada ne işiniz var? Ne diye o sıraları işgal ediyorsunuz? Bizi birbirimize düşürmeye, ülkenin itibarını zedelemeye ne hakkınız var? Bakın PKK ve yandaşlarının alçak tavırlarından ülkeyi itibarsızlaştırmaya çalışmalarından sizce kim sorumlu? Halkın olmadığı kesin.

            Yıllarca benzeri sorunlar yaşanıyor ve bu durum çözülmüyorsa halk olarak biz bunda bir “art niyet” ararız. Ve halk olarak bunun hesabını sandıkta sorarız.

            Anlı-şanlı hukuk profesörleri neredesiniz? Kendi aranızda ki sürtüşmeyi ve fikir ayrılıklarını bir köşeye bırakıp adam gibi bir araya gelip bir seçim kanunu hazırlayıp neden meclise sunmuyorsunuz? Demek ki meclisteki o sayın vekillerimiz bu işi beceremiyor.

            Ez cümle; mevcut veya oluşabilecek sorunları da göz önüne alarak acilen hemen şimdi yeni bir Seçim Kanunu düzenlenmelidir.  YSK Sandık Başkanlarını seçerken azami dikkati ve hassasiyeti göstermelidir. İl ve İlçe Seçim Kurulları karar vermeden evvel YSK ile istişare etmelidirler. Hukuka uygun fikir birliği birçok sorunu doğmadan çözeceği kesindir.

            Hiç kimse, hiçbir kurum, hatasını örtmek için, kendisini eleştirenlere tepki gösterme hakkına sahip değildir.

            Bu ülkeyi itibarsızlaştırmak isteyenlere meydan veriliyorsa, buna neden olanların halkın vicdanında mahkûm olacağı asla unutulmamalı.  

            Bilin istedik.

            İsmet Taş – İç Anadolu Birliği Genel Başkanı

            Dünya Muhabirler Birliği Türkiye Başkanı

            Türk Dünyası Akademisyenler ve Bürokratlar Birliği Başkanı

  
460 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
TÜRKİYE HABER
KÜLLİYE TV
TİVİ6
Namaz Vakitleri
TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI
DJB.AZ
İNTERNET HABER
MASALLARIN SESİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.548332.6787
Euro34.904535.0444
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam30
Toplam Ziyaret4258913
Saat