• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/anadolu1958
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327444944
  • https://www.youtube.com/channel/UCocxrESu_QGlKCa9nZpDTDw

TRANSLATE (ÇEVİRİ)
COVID-19 SAĞLIK BAKANLIĞI
COVID-19 VİSUALİZER
KÜLTÜR PORTALI
İSMET TAŞ MAKALELERİ
İÇ ANADOLU BİRLİĞİNİN (İÇAN) MANİFESTOSU
İÇ ANADOLU BİRLİĞİNİN (İÇAN) MANİFESTOSU İÇAN’LI OLMAK, VATAN, DEVLET, MİLLET, BAYRAK VE TÜRKİYE SEVDALISI OLMAKTIR. TÜRKİYE’NİN GÖZ BEBEĞİ, MEDARI İFTİHARI, TOPLUMUN EN ALT KADEMESİNDEN EN ÜST KADEMESİNE VARINCAYA KADAR SAHİP ÇIKMAK, SAHİPLENMEKTİR. MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERE BAĞLI, İSLAMA SAYGİILI OLMAKTIR. İNANDIĞI DEĞERLER UĞRUNA CANINI SEVE SEVE GÖZÜNÜ KIRPMADAK BİR SANİYE TEREDDÜT ETMEDEN VERMEKTİR. DÜŞKÜNÜN ELİNDEN TUTUP KALDIRAN, YAŞLIYA, ENGELLİYE, BÜYÜĞE SAYGIDA KUSUR ETMEYEN, MERHAMETLİ OLAN, KÜÇÜKLERE SEVGİDE VE ŞEVKATTE SINIR TANIMAYAN KOL KANAT GERMEKTİR. DÜŞKÜNE DESTEK, YANINDA OLMAK, YARDIM VE FEDAKÂRLIKTA SINIR TANIMAMAKTIR. İÇAN’LI OLMAK, DÜRÜST, NAMUSLU, AHLAKLI, FAZİLETLİ, ŞEVKATLİ, MERHAMETLİ, İÇİ –DIŞI BİR OLAN SAMİMİ İNSAN OLMAKTIR. İYİYİ, GÜZELİ, MUTLULUĞU, SEVİNCİ, ÜZÜNTÜYÜ, KEDERİ, ACIYI, GÖZYAŞINI PAYLAŞMAKTIR. İÇAN’LI OLMAK, HEDEFİ BÜYÜK, AZMİ GÜÇLÜ, BASİRETİ AÇIK, İRADESİ KUVVETLİ OLMAKTIR. TARİHİNİ BİLMEK, ECDADINA SAHİP ÇIKMAK, GELECEĞİNİ BİLİM VE İRFAN ÜZERİNE KURAN, OSMANLININ TORUNU OLMAKTIR. İÇAN’LI OLMAK, BARIŞIN, ADALETİN, KARDEŞLİĞİN, DOSTLUĞUN, İYİLİĞİN, DÜRÜSTLÜĞÜN, SEMBOLÜ OLMAK, KENDİNİ VE HADDİNİ BİLMEKTİR. İÇAN’LI OLMAK, AİDİYAT HİSSİ İLE BAĞLI OLMAK, BEN İÇAN’LIYIM DİYEBİLMEKTİR.
Takvim
Hava Durumu
BAĞIŞ YAP
Site Haritası
DÜNYA MÜSLÜMAN GENÇLER VE ÖĞRENCİLER FEDERASYONU (IIFSO)

 DÜNYA MÜSLÜMAN GENÇLER VE ÖĞRENCİLER FEDERASYONU (IIFSO)

Çağımızda¸ sosyolojik açıdan, toplumların kendilerini koruma, kollama, ayakta kalabilme, güçlü olma, varlıklarını devam ettirebilme şartlarından biri de örgütlü toplum olmaları ile mümkündür.

Sürü halinde, dağınık bir şekilde kendi hallerinde birbirlerinden habersiz yaşayan toplumlar, her an her türlü saldırıya açık ve yok olmaya mahkûmdurlar.

En geniş anlamıyla örgütlü toplum devlettir. Ancak devleti teşkil eden sosyal grupların kendi aralarında örgütlü hale gelmesi, devlet içinde varlıklarını devam ettirebilmeleri açısından son derece önemlidir. Bu bazen uluslararası kuruluşlar şeklinde de oluşabilir. 

Bunu daha geniş anlamda ifade edecek olursak, aynı fikre, aynı düşünceye sahip, aynı amaca, aynı hedefe varmak için mücadele eden, değişik ülkelerdeki kuruluşlarla birlikteoluşturdukları, sivil toplum kuruluşları vardır. İşte bunlardan birisi de; 

Dünya Müslüman Gençlik ve Öğrenci Federasyonu’dur. (IIFSO)

1969 yılında yani 55 yıl önce kurulan, 70 ülkede faaliyet gösteren bu federasyon, bulundukları ülkelerdeki kendilerine yakın STK larla iş birliği yaparak çalışmalarını daha geniş kitlelere aktarma imkânı bularak, özellikle eğitim alanında faaliyet göstermektedirler. 

IIFSO’nun çalışma alanı, Müslüman gençleri ve öğrencileri, eğitim programları ile aydınlatma, İslam’ı daha bilinçli bir şekilde öğrenmelerini sağlama, tebliğ etme, onlarınsorunları ile ilgilenme, ilme ve bilimsel çalışmalara teşvik etme, İslam coğrafyasında bulunan, ezilen, katledilen, soykırıma uğrayan, yerlerinden ve yurtlarından edilenMüslüman halka sahip çıkma, hak ve hukuklarını koruma,  savunma, yanlarında olma, haksızlıklar karşısında demokratik yollarla protestolar, mitingler, yürüyüşler gibi değişik eylemler yapma gibi faaliyetlerde bulunmaktadırlar.

IIFSO geçtiğimiz pazar günü Önder Ankara İmam Hatipliler Derneğinde ilgili kuruluşlarla yapılan imza töreni ile Ankara Şubesini açtılar. (Kendilerini en derin kalbi muhabbetlerimle selamlıyor çalışmalarında başarılar diliyorum)

Özellikle gençlerimizin ve öğrencilerimizin arasında son yıllarda deizmin ve ateizmin yaygınlaştığını göz önüne alacak olursak, İslami eğitim faaliyetleri ile en üst düzeyde çalışmalarını sürdüren Dünya Müslüman Gençlik ve Öğrenci Federasyonu’nun (IIFSO) gayretleri çok daha fazla önem arz etmektedir.

İslam’ı, gerçek kaynaklardan okumadan, araştırmadan, incelemeden, yarım yamalak kulaktan duyma bilgilerle öğrenmeye çalışan, sonra da “İslam bu muydu?” söylemi ile arayışa giren veya boşluğa düşen gençlerimiz, kolaylıkla ya misyonerlerin tuzağına düşüyor ya da sapık, sapkın inançların, düşünce tarzlarının içinde kendilerini buluyorlar. 

Sonuç olarak gençlerimiz, sevgiden, saygıdan, merhametten, şefkatten, iyilikten, yardımlaşmaktan ve bütün güzelliklerden uzak, kendi değer yargılarına saldıran, toplumdan kopup, uzaklaşmış, doğruları kabul etmeye yanaşmayan, öfke ve nefretle dolu biri haline geliveriyorlar. Birbirlerini kesip biçmekten çekinmiyorlar.

Bizim sahip çıkamadığımız, elimizden kayıp giden, koruyamadığımız gençlerimizin bu tür eğitim faaliyetleri ile bir nebze olsun nefes alacaklarını, insani değer yargılarının neler olduğunu, kendi ailesine ve ülkesine karşı sorumluluklarını hatırlatacak, gerçek bilgilerle donatılacaklarına inanıyorum. 

Yeri gelmişken ifade etmek istiyorum, başta kendi ülkemiz olmak üzere, Müslüman ülkelerde, okullarda ki müfredat yukarıda saydığımız amaçlara hizmet edecek şekilde hazırlanmış olabilseydiinanıyorum ki Müslüman ülkelerin dünyada ki durumu bu günkünden çok daha farklı olurdu. Ne Gazze’deki soykırım yaşanırdı ne de geri kalmışlığın girdabında ezilip giderlerdi. 

Elbette sevgili öğretmenlerimize de söyleyecek bir çift sözümüz var. Bir evladımız için gittiğimiz bir lise de müdür yardımcısının kapısında bir sıraya oturmuş emir ve talimat bekleyen öğrenciye, evladım, yavrum, oğlum bakar mısın gibi sevgi sözcükleri ile seslenmek yerine, “Nöbetçi” diye seslenmesi, sanıyorum bazı öğretmenlerimizin kendileriniciddi bir şekilde, “bu çocuklar niye bu halde diye sorgulamaları gerektiğini düşünüyorum.

İsmet Taş – İç Anadolu Birliği Genel Başkanı

Dünya Muhabirler Birliği Türkiye Başkanı

Türk Dünyası Akademisyenler ve Bürokratlar Birliği Genel Başkanı

  
293 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
TÜRKİYE HABER
KÜLLİYE TV
TİVİ6
Namaz Vakitleri
TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI
DJB.AZ
İNTERNET HABER
MASALLARIN SESİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.548332.6787
Euro34.904535.0444
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam35
Toplam Ziyaret4258918
Saat