• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/anadolu1958
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327444944
  • https://www.youtube.com/channel/UCocxrESu_QGlKCa9nZpDTDw

TRANSLATE (ÇEVİRİ)
COVID-19 SAĞLIK BAKANLIĞI
COVID-19 VİSUALİZER
KÜLTÜR PORTALI
İSMET TAŞ MAKALELERİ
İÇ ANADOLU BİRLİĞİNİN (İÇAN) MANİFESTOSU
İÇ ANADOLU BİRLİĞİNİN (İÇAN) MANİFESTOSU İÇAN’LI OLMAK, VATAN, DEVLET, MİLLET, BAYRAK VE TÜRKİYE SEVDALISI OLMAKTIR. TÜRKİYE’NİN GÖZ BEBEĞİ, MEDARI İFTİHARI, TOPLUMUN EN ALT KADEMESİNDEN EN ÜST KADEMESİNE VARINCAYA KADAR SAHİP ÇIKMAK, SAHİPLENMEKTİR. MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERE BAĞLI, İSLAMA SAYGİILI OLMAKTIR. İNANDIĞI DEĞERLER UĞRUNA CANINI SEVE SEVE GÖZÜNÜ KIRPMADAK BİR SANİYE TEREDDÜT ETMEDEN VERMEKTİR. DÜŞKÜNÜN ELİNDEN TUTUP KALDIRAN, YAŞLIYA, ENGELLİYE, BÜYÜĞE SAYGIDA KUSUR ETMEYEN, MERHAMETLİ OLAN, KÜÇÜKLERE SEVGİDE VE ŞEVKATTE SINIR TANIMAYAN KOL KANAT GERMEKTİR. DÜŞKÜNE DESTEK, YANINDA OLMAK, YARDIM VE FEDAKÂRLIKTA SINIR TANIMAMAKTIR. İÇAN’LI OLMAK, DÜRÜST, NAMUSLU, AHLAKLI, FAZİLETLİ, ŞEVKATLİ, MERHAMETLİ, İÇİ –DIŞI BİR OLAN SAMİMİ İNSAN OLMAKTIR. İYİYİ, GÜZELİ, MUTLULUĞU, SEVİNCİ, ÜZÜNTÜYÜ, KEDERİ, ACIYI, GÖZYAŞINI PAYLAŞMAKTIR. İÇAN’LI OLMAK, HEDEFİ BÜYÜK, AZMİ GÜÇLÜ, BASİRETİ AÇIK, İRADESİ KUVVETLİ OLMAKTIR. TARİHİNİ BİLMEK, ECDADINA SAHİP ÇIKMAK, GELECEĞİNİ BİLİM VE İRFAN ÜZERİNE KURAN, OSMANLININ TORUNU OLMAKTIR. İÇAN’LI OLMAK, BARIŞIN, ADALETİN, KARDEŞLİĞİN, DOSTLUĞUN, İYİLİĞİN, DÜRÜSTLÜĞÜN, SEMBOLÜ OLMAK, KENDİNİ VE HADDİNİ BİLMEKTİR. İÇAN’LI OLMAK, AİDİYAT HİSSİ İLE BAĞLI OLMAK, BEN İÇAN’LIYIM DİYEBİLMEKTİR.
Takvim
Hava Durumu
BAĞIŞ YAP
Site Haritası
KİM NEYİN ÖZLEMİNİ ÇEKİYOR?

KİM NEYİN ÖZLEMİNİ ÇEKİYOR?

Hayatımız boyunca sürekli bir koşuşturmaca, umut etme ve arayış içerisinde oluyoruz. Bazen niye, niçin bu kadar uğraştığımızı bazen de hayattan ne beklediğimizi ne umduğumuzu bilmeden amaçsız, hedefsiz, gayesiz yaşar, ömür bittiğinde de geriye dönüp baktığımızda da koca bir boşluk görürüz, “vay be! Boşuna yaşamışız” deriz. 

“Yaratılmışların en kutsalı” olarak ifade edilmiş olan insanın, amaçsız, gayesiz hiçbir ideali olmadan kuru bir ağaç gibi bomboş yaşaması kabul edilemez. Bu, insanın hayata gelmesinin fıtratına aykırıdır. Her bir insanın (kadın-erkek ayrımı gözetmeksizin) görev ve sorumlulukları vardır. Ve bu şu şekilde ifade edilmiştir. “Fitne, fesat ortadan kalkıncaya, din şunun bunun değil, sadece Allah’ın oluncaya kadar mücadele edin” “sizden hayra, güzelliğe, iyiliğe çağıran, iyiliği emredip kötülükleri men eden bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir. Sizin en hayırlınız, elinden vedilinden insanlara zarar gelmeyen, selamette bulunan kimsedir.” Buyruluyor.

Şimdi sessiz sakin bir ortamda kendimizi hesaba çekelim. Ben gerçekten bu ilahi emirleri yerine getiren, hayatını ona göre tanzim eden birisi miyim yoksa başıboş hiçbir ideali, gayesi olmadan bomboş yaşayan birisi mi? (Bu soru başta şahsım olmak üzere herkes için geçerlidir)

Başta kendimizden başlamak üzere özeleştiri yapalım!

Mübarek Kurban Bayramı’nı idrak ediyoruz. Ve sormaya başlayalım.

Sıla-i rahim yani; ailemizle, akrabalarımızla, komşularımızla güzel ilişkiler kuruyor muyuz? Onlarla bağlarımızı koparmadan devam ettiriyor muyuz, sevinçlerini ve hüzünlerini paylaşıyor muyuz?

Kardeşlerimizin derdini derdimiz olarak görüyor muyuz?Kendimizde herhangi bir sorumluluk hissediyor muyuz?Bunlar için neler yapıyoruz? Elimizden ve bütün azalarımızdan insanlara bir zararımız dokunuyor mu

Yoksa hayatımızı, “bana dokunmayan yılan bin yaşasınsaçma-sapan mantığı ile mi hareket ediyoruz?

Daha da somutlaştıralım, Gazze’de, Doğu Türkistan daArakan ’da Afganistan’da ve dünyanın neresinde olursa olsun, katledilen bir masum için ne yapıyoruz? Bırakın ne yapmayı ne düşünüyoruz?  Biraz daha ileri gidelim yoksa şunu musöylüyoruz, bıran onları, bana onlardan bahsetmeyin”mi diyoruz? yani insanlığımızın bittiği yerde miyiz?

Veya şunu mu yapıyoruz? Birilerinin yanında, çocuktan, kadından, ihtiyarlardan, masum insanlardan ve onların acılarından bahsedeceksin sonrada elini soğuk sudan sıcak suya sokmayacaksın. “Bana ne, nema lazım” mı diyoruz?

Hadi hep birlikte düşünelim! Mübarek Kurban Bayramındayız. İdeallerimizi, insanlığımızı, iyi olan, güzelolan her şeyimizi mi kurban ediyoruz yoksa Allah’a olan şükür borcumuzu ihya edip kurban ibadetimizi yerine mi getiriyoruz?

İnşallah bu bayram bizi; kötülüklerden iyiliğe, çirkinliklerden güzelliğe, nemelazımcılıktan sorumluluk sahibi olmaya, Allah ve Resulünün emrettiklerini yapıp, yasak ettiklerinden uzaklaşmayı vesile kılarÂmin

Çocukların ölmediği, barışın, huzurun, adaletin sağlandığı, nefretin yerine sevginin, öfkenin yerine dostluğun, düşmanlığın yerine kardeşliğin hâkim olduğu, Türk-İslam Coğrafyasında, kanın, gözyaşının ve katliamların son bulduğu bayramlara kavuşmak selam ve duasıyla, 

Kurban Bayramınız Mübarek olsun…

İsmet Taş – İç Anadolu Birliği,

       Türk Dünyası Akademisyenler ve Bürokratlar Birliği,

       Dünya Muhabirler Birliği Türkiye Başkanı...

  
368 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
TÜRKİYE HABER
KÜLLİYE TV
TİVİ6
Namaz Vakitleri
TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI
DJB.AZ
İNTERNET HABER
MASALLARIN SESİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.883933.0157
Euro35.783235.9265
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam103
Toplam Ziyaret4261999
Saat