• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ismet.tas.5876

TRANSLATE (ÇEVİRİ)
COVID-19 SAĞLIK BAKANLIĞI
COVID-19 VİSUALİZER
KİM KORKAR SINAVDAN
ÜCRETSİZ ONLİNE DANIŞMA
ÖĞRENCİ VE VELİLER İÇİN

20 HAZİRANA KADAR

0 (532) 254 95 16
Psikolog Ali ORHAN
KÜLTÜR PORTALI
İSMET TAŞ MAKALELERİ
İÇ ANADOLU BİRLİĞİNİN (İÇAN) MANİFESTOSU
İÇ ANADOLU BİRLİĞİNİN (İÇAN) MANİFESTOSU İÇAN’LI OLMAK, VATAN, DEVLET, MİLLET, BAYRAK VE TÜRKİYE SEVDALISI OLMAKTIR. TÜRKİYE’NİN GÖZ BEBEĞİ, MEDARI İFTİHARI, TOPLUMUN EN ALT KADEMESİNDEN EN ÜST KADEMESİNE VARINCAYA KADAR SAHİP ÇIKMAK, SAHİPLENMEKTİR. MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERE BAĞLI, İSLAMA SAYGİILI OLMAKTIR. İNANDIĞI DEĞERLER UĞRUNA CANINI SEVE SEVE GÖZÜNÜ KIRPMADAK BİR SANİYE TEREDDÜT ETMEDEN VERMEKTİR. DÜŞKÜNÜN ELİNDEN TUTUP KALDIRAN, YAŞLIYA, ENGELLİYE, BÜYÜĞE SAYGIDA KUSUR ETMEYEN, MERHAMETLİ OLAN, KÜÇÜKLERE SEVGİDE VE ŞEVKATTE SINIR TANIMAYAN KOL KANAT GERMEKTİR. DÜŞKÜNE DESTEK, YANINDA OLMAK, YARDIM VE FEDAKÂRLIKTA SINIR TANIMAMAKTIR. İÇAN’LI OLMAK, DÜRÜST, NAMUSLU, AHLAKLI, FAZİLETLİ, ŞEVKATLİ, MERHAMETLİ, İÇİ –DIŞI BİR OLAN SAMİMİ İNSAN OLMAKTIR. İYİYİ, GÜZELİ, MUTLULUĞU, SEVİNCİ, ÜZÜNTÜYÜ, KEDERİ, ACIYI, GÖZYAŞINI PAYLAŞMAKTIR. İÇAN’LI OLMAK, HEDEFİ BÜYÜK, AZMİ GÜÇLÜ, BASİRETİ AÇIK, İRADESİ KUVVETLİ OLMAKTIR. TARİHİNİ BİLMEK, ECDADINA SAHİP ÇIKMAK, GELECEĞİNİ BİLİM VE İRFAN ÜZERİNE KURAN, OSMANLININ TORUNU OLMAKTIR. İÇAN’LI OLMAK, BARIŞIN, ADALETİN, KARDEŞLİĞİN, DOSTLUĞUN, İYİLİĞİN, DÜRÜSTLÜĞÜN, SEMBOLÜ OLMAK, KENDİNİ VE HADDİNİ BİLMEKTİR. İÇAN’LI OLMAK, AİDİYAT HİSSİ İLE BAĞLI OLMAK, BEN İÇAN’LIYIM DİYEBİLMEKTİR.
Takvim
Hava Durumu
BAĞIŞ YAP
İLLERARASI MESAFE
Site Haritası
DÜNYA MUHABİRLERİ ANKARA’DA BULUŞTU.
 
Dünya Muhabirleri Ankara’da Buluştu.
İç Anadolu Birliği Bir İlke Daha İmza Attı.

               İç Anadolu Birliği’nin, Dünya Muhabirler Birliği Genel Başkanı  Almaz Ahmedova’nın  onuruna tertiplemiş olduğu, “Dünya Muhabirleri Ankara’da Buluşuyor” programı, Altındağ Belediyesi Kabakçı Konağı’nda  kalabalık, elit ve etkin muhteşem  bir topluluğun hazır bulunduğu bir ortamda gerçekleşti.

               Toplantıya, Onur Konuğu olarak Azerbaycan’dan  toplantı için Türkiye’ye gelen, medya dünyasının tanınmış ismi, çalışmaları ve başarıları ile bütün dünyanın takdirini  kazanmış gazeteci-yazar Dünya Muhabirler Birliği Genel Başkanı Almaz Ahmedova’nın  yanı sıra dünyanın  değişik ülkelerinden ve Türkiye’deki muhabirlerin yoğun katılımı ile gerçekleşti.

               Toplantı,  şehitlerimiz için saygı duruşu, Türk ve Azerbaycan Milli Marşlarının çalınması ile başladı. Açılış konuşmasını yapan İç Anadolu Birliği Genel Başkanı ve Dünya Muhabirler Birliği Türkiye Başkanı İsmet Taş konuşmasında; “Dünyada  doğru ve gerçek haber alma konusunda ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır.  Örneği, İran’ın ABD üslerini vurduktan sonra, bir çok basın ve yayın organları, “Üçüncü dünya savaşı başladı” başlıkları atarak halkı kandırmış ve büyük bir skandala imza atmışlardır. Doğru ve gerçek haber konusunda dünya da ve Türkiye’de ciddi bir boşluk var. İnancım odur ki,  Dünya Muhabirler Birliği bu boşluğu dolduracaktır. Sizlere ve Dünya Muhabirler Birliği Genel Başkanı Almaz Hanımefendi’ye teşriflerinizden dolayı teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasını bitirdi.

               Almaz Ahmedova, Azerbaycan Türkçesi ile başlayan konuşmasına Türkiye Türkçesi ile devam etti.  “Böyle güzel bir toplantıyı tertiplediği için İsmet Taş Bey’e teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum. Ben burada kendi milletimle iç içeyim. Misafir değilim. Çünkü biz Azerbaycan ve Türkiye iki devlet tek milletiz. Acılarımız -  kederlerimiz bir, sevinç ve coşkularımız  ortak.  Dünya Muhabirler Birliği var olan ciddi bir boşluktan doğmuştur. Çünkü iyiyi, doğruyu, gerçeği, güzeli, hakkı, adaleti ifade eden haberlere hasret kaldık. Yalan ve gerçek dışı,  halkı bilgilendiren değil, yönlendiren haberler, halkın medyaya karşı güvenini yitirmesine neden oldu. Basın ahlak ve etik kuralları hiçe sayılmakta, medya kartelleri kendi istek ve çıkarları doğrultusunda haber yapar oldu. İnsanlar kime inanacağını, kime güveneceğini şaşırdı. Medya, basına inanmakonusunda halkta müthiş bir umutsuzluk var.

               İşte, Dünya Muhabirler Birliği başta Türkiye olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde teşkilatlandık, teşkilatlanmaya da devam edeceğiz. Dünya da var olan gerçek, doğru, dürüst haber boşluğunu biz dolduracağız.  Kim ki bizim muhabirlerimizin verdiği haberi okur, öğrenir, bilir ki o haber doğrudur, gerçektir.  Dışımızdaki medya ve basın,  basın etik ve ahlak kurallarını görmemezlikten gelirken, bizler bunu yazılarımızla, haberlerimizle, röportajlarımızla hayat haline getirdik, bundan da asla taviz vermeyeceğiz. Bu konuda Dünya Muhabirler Birliği muhabirlerinden azami hassasiyet göstermelerini tekrar rica ediyorum.

               Bu nezih güzel toplantıyı tertiplediği için İç Anadolu Birliği Genel Başkanı ve Dünya Muhabirler Birliği Türkiye Başkanı İsmet Taş Bey ve muhabir arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”  Diyerek konuşmasını tamamladı. 

               Toplantıya konuşmacı olarak katılan;
               Prof.Dr. Uğur Ulutürk;  konuşmasında özetle; “Medyanın halk sağılığı konusunda çok önemli görevleri var.  Para kazanmak için halk sağlığını hiçe sayan sahtekarlar ı, dolandırıcıları  ifşa etmek, halkı bu ahlaksızlara karşı uyarmak basının en önemli görevleri arasındadır.  Sağlığa aykırı ürünleri kullanarak ölümlerin arttığını düşünecek olursak basının bu konuda duyarsız olduğu ve sınıfta kaldığı da bir gerçektir. Almaz Hanımın başkanlığındaki Dünya Muhabirler Birliğinin muhabirlerinin doğrunun, gerçeğin ve halkın yanında olacağına inanıyor toplantıyı tertipleyen İsmet Taş’a ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

               Dr. Sinan Demirbilek,  “Osmanlıdan günümüze son yüz yılda dünya da ve Türkiye de basının görevini yeteri kadar yapmadığına inanıyorum. Dünya da basın,  teknolojik ve haber ağı akışında ciddi bir yere gelirken, ülkemizde bu durum dünyanın çok çok gerisinde kalmıştır. Bu durum ülkemizde ki basın ve medyayı olumsuz etkilemiş, dünyaya hitap eden bir anlayıştan uzak olmuştur. Bu anlamda basınımızın son yıllarda yapmış olduğu olumlu ve başarılı çalışmalar yetersiz olmuş çağ yakalayamamış dünya standartlarının gerisinde kalmıştır. Bunun içinde basın üzerine düşeni yapmalı ve layık olduğu yeri almalıdır.  “ diyerek konuşmasını tamamladı.

               Ankara Sanat Platformu Başkanı Sultan Özateş; “Basın sanatın temsilcisi olmalı. Basın olmadan sanat, sanat olmadan basın olmaz. Bunlar birbirleri ile iç içedir. Sanata ve sanatçıya değer vermek bir ülkenin gelişimi için en önemli unsurlardan biridir. Medyamızın sadece küçük bir kısmı hariç sanatla yeteri kadar ilgilenmediğini düşünüyorum. Basının başarısının sanata hak ettiği değeri vermekten geçtiği unutulmamalı”  ifadeleri ile sözlerini tamamladı.

               Sankon (Uluslararası İş Kadını ve İş Adamları Konfederasyonu) Genel Başkanı Ferudun Cevahiroğlu; “Ulusal ve uluslararası iş dünyası ile basın birlikte çalışmak zorunda olduklarını hiçbir zaman unutmamaları gerekir. Basın,  iş dünyasını çalışmalarını, başarılarını, yapmış oldukları yatırımları, hizmetleri  ve anlaşmaları  halka duyurmak, ekonomik ve ticari gelişmeleri anlatmak kendini sorumlu hissetmelidir. İş dünyası da basının gelişimini destekleyerek daha güçlü hale gelmesini sağlamalıdır. Bu anlamda Medya – İş dünyası ile olan uyumlu çalışması ile ülke gelişi minide yakından etkiyeceği bir gerçektir.” İfadeleri ile sözlerini tamamladı.

               Anka-Azerbaycan Dans ve Sanat Kulübü Başkanı Derya Akdemir; “Biz sanatı halk için toplum için yapıyoruz.  Dans, folklar bir ülkenin kültürünün ifadesidir. Dolayısı ile bizler kendi öz kültürümüzü sahneye koyarken, kültürümüzün tanıtımı açısından elbette basın desteği çok önemli. Bu konuda basına çok büyük görevler düştüğüne inanıyorum.” Dedi.
               Baş Redaktör Slav Üniversitesi Dekan Yardımcılarından, Şahla Aslan; “Bizler basının hak ettiği yerlere gelmesi konusunda elimizden geleni yapmak zorundayız. Haber ağı ve gerçek haber akışının bizler için ne kadar önemli olduğu bir gerçektir bunun içindir ki basına önem verirken basının gelişmesi konusunda da elimizden  geleni yapmak zorundayız.” Diyerek basının önemine vurgu yaptı.

               Milli Vicdan Platformu Başkanı Emrullah Ünalan; “Bilim dünyasının her zaman basına ve medyaya ihtiyacı vardır. Ancak, gerçekleri ve doğruları yazan basına. Bir bilim adamının çalışmalarının basına ışık tuttuğu unutulmamalıdır” sözleri basına yol gösterir nitelikteydi.

               Çubuk Eski Belediye Başkanı Süleyman Haksever;”İç Anadolu Birliğinin ve Sayın Genel Başkanı İsmet Taş’ın bu gayretleri inanıyorum ki karşılığını bulacaktır. İç Anadolu Birliği ve Muhabirler Birliği Türkiye Başkanlığı basın için çok büyük bir şanstır. Almaz Hanıma ve İsmet Bey’e başarılarının daim olmasını diliyorum.” Sözleri ile takdirlerini ifade etti.
               Ödül töreninden sonra eşsiz bir müzik ziyafetine geçildi.

               Türk Sanat Musikisinin duayenlerinden, Özcan Yalçın,  Mehmet Tekeş,
               Ozanlarımızdan  Mert Örenlioğlu,  Kadir Çapanoğlu,  Udi sanatçı Ali Demir  icra ettikleri eserleri ile Nesimi Keçelioğlu şiiri ile dinleyenleri, “İşte Halkın Sanatçıları” dedirttiler. Muhteşem bir Müzik ziyafeti sundular.
               Birçok sanatçı ve şairin katıldığı toplantı, zaman darlığı nedeni ile sahne alamadılar.
                Rıfat Çakırın sunumu ile sona eren toplantı, Ankara’nın soğuk havasında ılık bir rüzgâr gibi esti,  katılanlarda hoş bir seda bıraktı.
             
 Haber; Bülent Kumaş
  
103 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
TÜRKİYE HABER
Namaz Vakitleri
İÇ ANADOLU BİRLİĞİ BUSİNESS
DJB.AZ
İNTERNET HABER
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.30957.3388
Euro8.65038.6850
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam77
Toplam Ziyaret802209
Saat