• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ismet.tas.5876

TRANSLATE (ÇEVİRİ)
COVID-19 SAĞLIK BAKANLIĞI
COVID-19 VİSUALİZER
KİM KORKAR SINAVDAN
ÜCRETSİZ ONLİNE DANIŞMA
ÖĞRENCİ VE VELİLER İÇİN

20 HAZİRANA KADAR

0 (532) 254 95 16
Psikolog Ali ORHAN
KÜLTÜR PORTALI
İSMET TAŞ MAKALELERİ
İÇ ANADOLU BİRLİĞİNİN (İÇAN) MANİFESTOSU
İÇ ANADOLU BİRLİĞİNİN (İÇAN) MANİFESTOSU İÇAN’LI OLMAK, VATAN, DEVLET, MİLLET, BAYRAK VE TÜRKİYE SEVDALISI OLMAKTIR. TÜRKİYE’NİN GÖZ BEBEĞİ, MEDARI İFTİHARI, TOPLUMUN EN ALT KADEMESİNDEN EN ÜST KADEMESİNE VARINCAYA KADAR SAHİP ÇIKMAK, SAHİPLENMEKTİR. MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERE BAĞLI, İSLAMA SAYGİILI OLMAKTIR. İNANDIĞI DEĞERLER UĞRUNA CANINI SEVE SEVE GÖZÜNÜ KIRPMADAK BİR SANİYE TEREDDÜT ETMEDEN VERMEKTİR. DÜŞKÜNÜN ELİNDEN TUTUP KALDIRAN, YAŞLIYA, ENGELLİYE, BÜYÜĞE SAYGIDA KUSUR ETMEYEN, MERHAMETLİ OLAN, KÜÇÜKLERE SEVGİDE VE ŞEVKATTE SINIR TANIMAYAN KOL KANAT GERMEKTİR. DÜŞKÜNE DESTEK, YANINDA OLMAK, YARDIM VE FEDAKÂRLIKTA SINIR TANIMAMAKTIR. İÇAN’LI OLMAK, DÜRÜST, NAMUSLU, AHLAKLI, FAZİLETLİ, ŞEVKATLİ, MERHAMETLİ, İÇİ –DIŞI BİR OLAN SAMİMİ İNSAN OLMAKTIR. İYİYİ, GÜZELİ, MUTLULUĞU, SEVİNCİ, ÜZÜNTÜYÜ, KEDERİ, ACIYI, GÖZYAŞINI PAYLAŞMAKTIR. İÇAN’LI OLMAK, HEDEFİ BÜYÜK, AZMİ GÜÇLÜ, BASİRETİ AÇIK, İRADESİ KUVVETLİ OLMAKTIR. TARİHİNİ BİLMEK, ECDADINA SAHİP ÇIKMAK, GELECEĞİNİ BİLİM VE İRFAN ÜZERİNE KURAN, OSMANLININ TORUNU OLMAKTIR. İÇAN’LI OLMAK, BARIŞIN, ADALETİN, KARDEŞLİĞİN, DOSTLUĞUN, İYİLİĞİN, DÜRÜSTLÜĞÜN, SEMBOLÜ OLMAK, KENDİNİ VE HADDİNİ BİLMEKTİR. İÇAN’LI OLMAK, AİDİYAT HİSSİ İLE BAĞLI OLMAK, BEN İÇAN’LIYIM DİYEBİLMEKTİR.
Takvim
Hava Durumu
BAĞIŞ YAP
İLLERARASI MESAFE
Site Haritası
CORONA VİRÜSÜNÜN REÇETESİ…!

         Sadece ülkemizde değil, milyarlarca insan bu virüsle yatıp bu virüs ile kalkıyor! Ve herkesin aklındaki tek soru, bu tehlike ne zaman geçecek ne zaman rahat bir nefes alacağız.

         Görünen o ki, bu virüs ülkemize çok fazla zarar vermeden geçecek. Zamanında alınan akıllı tedbirler, zamanında yapılan müdahaleler sayesinde virüsün şu ana kadar ülkemizde can kaybına neden olmadığı resmi makamlarca ifade edilmektedir. Resmi makamlar diyorum özellikle sosyal medya ve şehir efsanelerine bakılacak olursak, öldük, bittik, yandık, tükendik.  Oysa ki bütün bilim adamlarının ortak görüşü resmi makamların ifadeleri ile örtüşüyor.

         Bize göre bu ve buna benzer tehlike hiçbir zaman geçmeyecek! Bugün Corona yarın bir başka virüs veya mikrop. Adının ne önemi var. Hepsi birbirinden tehlikeli. Ve bu virüslerle ilgili birçok komplo teorileri havada uçuşuyor.

         Bugüne kadar son yıllarda hatırlayabildiğimiz bu tür virüslerin tek bir ortak düşmanı var. “TEMİZLİK!”

         Corona güncel olduğu için söyleyelim bütün bilim adamları kısa ve öz olarak, “Temizliğinize dikkat edin”! El- yüz temizliğinden tutun da vücut ve çevre temizliğine varıncaya kadar. Ve tabi ki temiz ve helal olan ürünleri tüketin.

         Elbette aklımıza ilk gelen, İslam’ın ve O’nun Peygamberinin temizliğe verdiği önem!

         Sadece birkaç ayete baktığımızda; "Ey iman edenler! Namaza kalktığınızda yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi ve kollarınızı yıkayın, başınıza meshedin ve topuklara kadar da ayaklarınızı yıkayın... “ Maide 6

         "Rasûlüm! Pis ve murdar olan şeylerin çokluğu seni hayrete sevk etse bile: “Pis ve murdar olan ile temiz ve hoş olan asla bir değildir de…..” Maide /100

         “Size verdiğimiz temiz ve helâl rızıklardan yiyin” A’raf 160

         "Maddi-manevî her türlü pislik ve kötülükten uzak dur." Müddesir/5

         Ve Peygamberimizin birkaç hadisi şerifini hatırlayalım; ““Bir Müslüman (veya mü’mün) abdest aldığı zaman, yüzünü yıkarken gözleriyle işlediği günahları, ellerini yıkadığında elleri ile işlediği günahları, ayaklarını yıkadığında da, ayaklarıyla işlediği günahları abdest suyu ile akıp gider. Nihayet o Müslüman günahlarından tamamıyla arınmış olur.”

         “Bir mü’minin abdest alması, günde beş vakit evinin önünden akan derede yıkanması gibidir. “

         “Temizlik imanın yarısıdır”

         "Misvak kullanmak ağzın temiz kalmasına ve Rabbin razı olmasına sebeptir.”

"Yemeğin bereketi hem yemekten önce hem de yemekten sonra elleri yıkamaktadır."

Görüldüğü gibi, Allah ve Rasülü’nün söylediklerini, bugün bilim adamları aynısını tekrar ediyor. Aklın yolu bir.

Özetle, Corona Virüsü veya benzeri virüs ve mikroplardan korunmanın en güzel yolu ve reçetesi, namaz dolayısı ile de abdest almaktır. Hakkı ile abdest alıp namaz kılan, Kur’an ve Sünnette belirtilen temizlik kurallarına uyan bir mü’minin virüs kapması, mikrop bulaşması son derece zordur.

Bugün İslam’ın ilke ve kurallarını görmezlikten gelenler, dün olduğu gibi, yakın bir gelecekte ders olarak okutacaklardır. Korunma yöntemleri açıklanırken adına İslam demiyorlar ama eninde sonunda bunu kabul edecekler.

         Bernard Show bile o yıllarda gerçeği görerek, “Bir gün gelecek doktorlar hastalarına iyileşmeleri için reçetelerine Müslümanların kıldığı namaz ve tuttuğu orucu yazacak.”

Bu konuda yüzlerce bilim adamının sözlerini burada yazabiliriz ancak, Kur’an Kerim’in birçok ayetinde, “Siz hiç düşünmez misiniz, akıl etmez misiniz…”  der. Başka söze gerek var mı?

Kalbi kararıp, gözleri mühürlenenler ne kadar inat ederlerse etsinler, İslam’ın ilkeleri, kuralları, emir ve yasakları, her yeni günde insanların üzerine bir güneş gibi doğacaktır.

O zaman gerçeğin ışığına doğru yürümek lazım. Uydurulan değil, indirilen dini anlamak, ona göre amel etmek insanlığın kurtuluşudur. İnsanın özgürleşmesi, kula kulluk değil Yaratan’a kulluk etmesidir.

Kısacası Corona Virüsü veya başka virüs ve mikropların reçetesi net bir şekilde bellidir. ABDEST ALMAK. NAMAZ KILMAKTIR.

Ruhun ve bedenin şifası. Üstelik hiçbir ücret ödemiyorsunuz!

ALLAH’IN NUR’U İLE NURLANMANIZ SELAM VE DUASI İLE…

İsmet TAŞ – İç Anadolu Birliği Genel Başkanı

                       Dünya Muhabirler Birliği Türkiye Başkanı

 

 

 

 

 

        

        

  
919 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
TÜRKİYE HABER
Namaz Vakitleri
İÇ ANADOLU BİRLİĞİ BUSİNESS
DJB.AZ
İNTERNET HABER
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.52927.5593
Euro8.92328.9590
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam31
Toplam Ziyaret827850
Saat