• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/anadolu1958

TRANSLATE (ÇEVİRİ)
COVID-19 SAĞLIK BAKANLIĞI
COVID-19 VİSUALİZER
KÜLTÜR PORTALI
İSMET TAŞ MAKALELERİ
İÇ ANADOLU BİRLİĞİNİN (İÇAN) MANİFESTOSU
İÇ ANADOLU BİRLİĞİNİN (İÇAN) MANİFESTOSU İÇAN’LI OLMAK, VATAN, DEVLET, MİLLET, BAYRAK VE TÜRKİYE SEVDALISI OLMAKTIR. TÜRKİYE’NİN GÖZ BEBEĞİ, MEDARI İFTİHARI, TOPLUMUN EN ALT KADEMESİNDEN EN ÜST KADEMESİNE VARINCAYA KADAR SAHİP ÇIKMAK, SAHİPLENMEKTİR. MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERE BAĞLI, İSLAMA SAYGİILI OLMAKTIR. İNANDIĞI DEĞERLER UĞRUNA CANINI SEVE SEVE GÖZÜNÜ KIRPMADAK BİR SANİYE TEREDDÜT ETMEDEN VERMEKTİR. DÜŞKÜNÜN ELİNDEN TUTUP KALDIRAN, YAŞLIYA, ENGELLİYE, BÜYÜĞE SAYGIDA KUSUR ETMEYEN, MERHAMETLİ OLAN, KÜÇÜKLERE SEVGİDE VE ŞEVKATTE SINIR TANIMAYAN KOL KANAT GERMEKTİR. DÜŞKÜNE DESTEK, YANINDA OLMAK, YARDIM VE FEDAKÂRLIKTA SINIR TANIMAMAKTIR. İÇAN’LI OLMAK, DÜRÜST, NAMUSLU, AHLAKLI, FAZİLETLİ, ŞEVKATLİ, MERHAMETLİ, İÇİ –DIŞI BİR OLAN SAMİMİ İNSAN OLMAKTIR. İYİYİ, GÜZELİ, MUTLULUĞU, SEVİNCİ, ÜZÜNTÜYÜ, KEDERİ, ACIYI, GÖZYAŞINI PAYLAŞMAKTIR. İÇAN’LI OLMAK, HEDEFİ BÜYÜK, AZMİ GÜÇLÜ, BASİRETİ AÇIK, İRADESİ KUVVETLİ OLMAKTIR. TARİHİNİ BİLMEK, ECDADINA SAHİP ÇIKMAK, GELECEĞİNİ BİLİM VE İRFAN ÜZERİNE KURAN, OSMANLININ TORUNU OLMAKTIR. İÇAN’LI OLMAK, BARIŞIN, ADALETİN, KARDEŞLİĞİN, DOSTLUĞUN, İYİLİĞİN, DÜRÜSTLÜĞÜN, SEMBOLÜ OLMAK, KENDİNİ VE HADDİNİ BİLMEKTİR. İÇAN’LI OLMAK, AİDİYAT HİSSİ İLE BAĞLI OLMAK, BEN İÇAN’LIYIM DİYEBİLMEKTİR.
Takvim
Hava Durumu
BAĞIŞ YAP
İLLERARASI MESAFE
Site Haritası

Anasayfa

Son zamanlarda artan gerilim, siyasî kamplaşma, salgın tedbirleri sarmalındaki sabırsız ve tahammülsüz insanlar görmekteyiz. Ahlâk,âdap ve nezaketten yoksun, merhametsiz ve terbiyesiz bazı kişiler, maalesef terör estiriyor, dehşet saçıyorlar. Öyleki; edep, nezaket ve zarafetten nasibini almamış olan, bu agresif ve dengesiz kişiler; çok rahatça çevresini, sevdiklerini hatta kendini maddi-mâ’nevî zarara sürükleyecek tahribat yapmakta, çılgınca akıl almaz kötülükler işlemektedir.
07.05.2020
Ülkemizdeki ve dünyadaki yoğun kasvetli gündemi oluşturan sorunlar yüzünden gülmeyi unuttuk. Salgın belası, terörün yaktığı canlar ve siyasî çekişmelerle birlikte yüzler hüzünlü, çehreleri asık, insanlar mutsuz. Üzerimizdeki karabulutlar yüzünden sanki kâbus görüyor, umutsuzluğa düşebiliyoruz. Halbuki hayat devam ediyor, her gecenin bir sabahı vardır. Üstelik ümitvar olmak için çok sebep var. İnananlar umutsuzluğa kapılmaz. Mü’min iseniz üstün olan sizsiniz. Bu vatan bizimdir, kimse bölemez. Allah’ın vaadi haktır, gelecek mutlaka daha aydınlıktır.
07.05.2020
Soğuk kış günlerinden sonra, ilkbaharla birlikte güneş ışınlarıyla yemyeşil bahar örtüsü içinde rengârenk güller, çiçekler açıyor. Güneşin sıcaklığı sadece bedenimizi değil, içimizi de ısıtıyor. Yaklaşık 3000 yıldır baharın gelişi ve tabiatın uyanışı kabul edilen NEVRUZ günleri, 21 Mart’ta başlamıştır. Farsça yeni gün anlamındaki NEVRUZ, tarih boyunca eski Mısır, İran, Anadolu Beylikleri ve özellikle Selçuklu ve Osmanlı devletlerinde millî bayram olarak kutlana gelmiş, çeşitli eğlence ve şenliklere vesile olmuştur.
06.05.2020
Virüs ile ilgili komplo teorileri hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Virüsün ilk yayılmaya başladığı zamanlarda, “Bu küresel güçlerin bir tezgâhı, doğal değil laboratuvar menşeili, virüsün hedefi, dünya nüfusunu azaltmak, dünya ekonomisini küçültmek, işsizliği artırarak kaos ve bunalım ortamı yaratmak, birçok ülkeleri küresel güçlere muhtaç hale getirmek ve bu güçlerin dünyaya hâkim olmasını sağlamak, böylelikle devletleri eyalet kabul edip dünyayı tek dünya devleti haline getirmektir” diye sıralamıştık. Bunlara ister komplo teorisi deyin isterseniz başka bir şey, biz bu iddialarımızın ve sözlerimizin arkasındayız. Dünden bugüne olan gelişmelerde bunu göstermektedir. Küresel güçler, (Dünyayı kontrolleri altına alacak kadar parayı ellerinde bulunduran aileler veya karteller) bu hedeflerini gerçekleştirirler veya gerçekleştiremezler ama görünen o ki bunun için her yolu deneyecekleri kesin.
04.05.2020
8 Mart dünya kadınlar günü dolayısıyla yayınlanan bir araştırmaya göre; sigara içme oranı erkeklerde azaldığı halde, kadınlarda artış eğilimi gösterdiği anlaşılmış. Sağlığımızın baş belâsı sigaranın sayısız zararları herkesçe bilindiği halde, kadınlarımızca yaygın olarak tüketilmesi düşündürücüdür. Dünyada, özellikle ülkemizde alınan önleyici ve uyarıcı onca tedbire rağmen, sigara ve diğer tütün ürünleri bünyemizi kemiren bir tümör gibi, toplumu zehirlemeye devam ettiği görülmektedir. Yayınlanan istatistikî rakamlar, sigaranın neden olduğu ölümler, şu anda dünyayı saran korona virüse dayalı ölümlerden bile çok fazla olduğunu gösteriyor. Bu nedenle sigaraya DİKKAT ÇEKMEK istedim.
03.05.2020
İnsanın yaratanıyla en kestirme drek irtibat ve iletişim kanalı duâdır. İbadetin özü ve anlamı da duâdır. Furkan sûresi 77.Ayette, “DUÂNIZ OLMASA, RABBİM SİZE NE DİYE DEĞER VERSİN!” buyurulur. Duâ öz, nüve olduğu için, çekirdeksiz, tohumsuz ürün yeşermediği gibi, bütün iyilik ve ibadetler ancak ve ancak duâ, niyaz ve tazarru ile hayatiyet kazanır. İnsan, şahsî hata ve kusurlarının affı için, tevbe-istiğfar gayesiyle duâ ettiği gibi, ma’ruz kaldığı veya kalabileceği, ferdî ya da toplumsal belâ ve sıkıntılara karşı da duâ ederek, Allah’tan afiyet, huzur ve güvenlik isteyebilir. Vatanın ve milletin uğradığı felâket, musibet ve terör belâsının sona ermesi ve düşmanların hezimeti için duâ ve tazarrûda bulunabilir.
02.05.2020
Beşerî zaaflarımız nedeniyle bir takım maddî ve mânevî hastalıklarla karşı karşıyayız. Bu hastalıkların en tehlikelisi de şüphesiz bulaşıcı olanlarıdır. Bedenimize giren virüs, parazit ve bakterilerin oluşturduğu MADDİ hastalıklardan korunma ve tedavide, sabır gösterirsek sevap alır, ölürsek de iyi bir mümin olarak ebediyete göçeriz. Toplum olarak maruz kaldığımız korona virüs belasını sabır ve dikkatle dersler alarak yenersek, madden ve manen kazançlı çıkarız.
01.05.2020
İslâm dini ibadet ve temizlik gibi ferdî hususlardan başka, MUÂMELAT kapsamında HAK-HUKUK nizamıdır. Din hak ve hukuku ikame için gönderilmiştir. Allah’ın güzel isimlerinden birisi HAK’tır. Kâinatın nizamı ancak hak ve hukuka riayetle sağlanabilir. Bu hususta Hac süresi 30.ayette Hz.Allah: “Ve kim ki, Allah’ın sınırlarına saygı gösterirse, bu onun için Rabbisi nezdinde hayırlıdır.” (En iyisidir.) buyurarak hukuka riayetin önemini bildirmiştir. Hz. Peygamberimiz de: “Elbette haklar (dünyada ödenmemiş ise) kıyamet günü sahibine tevdi edilecektir. Hatta boynuzsuz koyunun öcü boynuzlu koyundan alınacaktır.”(Müslim 1/253) Buyurmuştur.
30.04.2020
... 10 ...
TÜRKİYE HABER
Namaz Vakitleri
İÇ ANADOLU BİRLİĞİ BUSİNESS
DJB.AZ
İNTERNET HABER
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.02288.0550
Euro9.48579.5238
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam114
Toplam Ziyaret892481
Saat